Uľahčite si to: Jednoduché náradie na náročnú údržbu vašej záhrady

Zdroj obrázka: Simon Kadula/Shutterstock.com

Máte krásnu záhradu, no zároveň aj veľa starostí s jej údržbou? Univerzálne náradie by vám mohlo pomôcť. Koľko nástrojov potrebujete však závisí od veľkosti pozemku a jeho celkového charakteru. Bude sa na jej ploche pestovať zelenina alebo skôr jemný anglický trávnik?

 

V závislosti od typu záhrady preto potrebujú domáci majstri rôzne špeciálne nástroje, o ktorých si niečo povieme a možno vás pre jej bezproblémovú údržbu a väčšie pohodlie na kvalitnom záhradnom nábytku inšpirujeme.

Moderná benzínová kosačka

Šírka záberu moderných benzínových kosačiek na trávu začína na 40 centimetroch a dosahuje až okolo 53 centimetrov. Vďaka tomu sú ideálne pre plochy od 500 do 1 000 metrov štvorcových. Niektoré z veľkých modelov majú vypínateľný pohon zadných kolies. Rýchlosť je potom možné regulovať pomocou radenia alebo plynule meniteľným hydrostatickým pohonom.

Pohon je zreteľný najmä pri dlhom kosení alebo na svahoch, pretože zariadenia sú ťažké. Výhoda benzínových kosačiek je, že pracujú aj ďaleko od akéhokoľvek zdroja energie, napríklad na lúkach mimo zastavaných oblastí, a zvládajú veľké plochy. Navyše vám pri práci neprekáža žiadny kábel.

Benzínové kosačky na trávu si však vyžadujú údržbu. Ak ju zanedbáte, skracujete životnosť prístroja, pretože podmienky na prašnej lúke zaťažujú motory. Preto pravidelne vyklepávajte vzduchový filter a každoročne vymieňajte olej. Hluk a výfukové plyny sú tiež nepríjemnými charakteristikami spaľovacích motorov, aj keď sa v dôsledku environmentálnych predpisov zariadenia výrazne zlepšili.

 

Univerzálne píly na drevo

Nevyhnutnou výbavou domáceho majstra s veľkou záhradou sú aj píly na drevo. My sa pozrieme na univerzálnu pílu na drevo, ktorou je možné rezať mnoho ďalších materiálov a umožňuje veľmi presné rezy – rovné, uhlové aj zakrivené.

Pásová píla je ideálna na opracovanie dreva. Môžete tak veľmi presne rezať pásy, panely, dosky alebo hranaté drevo. Vďaka tenkému pílovému listu môžu robiť presné rezy aj hobby kutilovia. Uhly a krivky je tiež možné vyrezať čisto. Vďaka nakloniteľnej pracovnej ploche a variabilnému dorazu sú uhlové rezy na pásovej píle jednoduché. So správnym pílovým pásom môžete pracovať aj s kovmi a plastmi.

Stačí si vybrať správnu veľkosť a rozmer a uvidíte, že aj s týmito náradiami si môžete starostlivosť o záhradu a dom výrazne uľahčiť.

Zdroj obrázka: Simon Kadula/Shutterstock.com