Vlastnosti dreva v rámci okenných profilov a vchodových dverí

Čo sa prírodných materiálov týka, zrejme nenájdete žiadny, ktorý by mal širšie možnosti využitia ako drevo. Schválne sa skúste doma poobzerať okolo seba a všímať si, kde všade je použité drevo. Za svoju obľúbenosť vďačí tak svojmu vzhľadu ako aj „funkčným“ vlastnostiam. Preto sa okrem iného používa aj v podobe okenných profilov, či vchodových dverí.

 

Okná

Keď sa pozriete na cenu plastového a kvalitného dreveného okna, bude tu viditeľný rozdiel. Drevené okná sú však investíciou do budúcna. Aj keď ide o okná citlivejšie na vplyvy počasia a mechanické poškodenie, pri správnej starostlivosti vám dokážu vydržať doživotne.

Za starostlivosť sa vám naviac odmenia tepelnoizolačnými vlastnosťami vhodnými na pasívne aj nízkoenergetické domy a tiež svojim jedinečným vzhľadom, ktorý skrášli každý interiér. Drevené okná sú tak ideálne (nielen) pre ľudí, ktorí chcú šetriť energie a zároveň aj životné prostredie.

 

Vchodové dvere

Ako sme už spomenuli v úvode, drevo sa využíva aj na výrobu vchodových dverí. Niet sa čomu diviť, často ide o naozaj nádherné kúsky a svojim nadčasovým dizajnom sa hodia tak klasickým ako aj moderným domom. Pridajte k tomu výborne tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré sme už spomínali pri drevených oknách a máte skvelú voľbu pre vchod do vášho obydlia. Alebo?

V prípade, že vyberáte vchodové dvere do domu, ktoré tým pádom budú vystavené vplyvom počasia, je starostlivosť o ne zrejme ešte dôležitejšia ako v prípade drevených okien. Prečo? Aby vás časom neprekvapili tvarové deformácie. Aj keď sú jemné, dokážu ovplyvniť stopercentnú funkčnosť vchodových dverí.

Alternatívnym riešením sú odolnejšie drevohliníkové dvere. Z interiérovej strany vyzerajú ako drevené dvere, ale z vonkajšej strany je pridaná hliníková platňa, vďaka ktorej budete môcť poľaviť z pravidelnej starostlivosti o svoje vchodové dvere. A nebojte sa, stále ide o dvere, ktoré aj zvonku vyzerajú exkluzívne.

Zdroj:  Marek L.
Autor foto: Africa Studio / Stock.adobe.com