VYRAZTE DO MALÝCH KARPÁT A POKORTE TURISTICKÉ VÝZVY!

S prichádzajúcim letom a zvyšujúcimi sa teplotami je čas vyraziť do hôr. Komu chýba motivácia, ten sa môže inšpirovať projektom Doby Hory. Obyvatelia Trnavy a okolia majú jedinečnú príležitosť prijať výzvu a spolu s ostatnými nadšencami pokoriť tie najkrajšie vrcholy Malých Karpát.

 

Turistický projekt nadväzuje na úspešného predchodcu, ktorého verejnosť poznala ako Doby Tatry. Od roku 2019 sa výzvy zúčastnilo 14 200 účastníkov. Po novom turistickí nadšenci nemusia dosahovať ciele len v Tatrách. Do projektu sú zapojené aj Malé Karpaty. Pre získanie medaile musia účastníci za tri mesiace zdolať tri rôzne vrcholy. Svojim výkonom nepodporia len svoje zdravie. Organizátori projektu za každý zdolaný vrchol zasadia jeden strom v Tatrách.

Na turistov čakajú tie najznámejšie vrcholy Malých Karpát. V rámci výzvy môžu vystúpiť na
vrcholy Čierna Skala (662 m.n.m.), Vápenná (752 m.n.m.), Vysoká (754 m.n.m.), Veľká
Homola (709 m.n.m.), Skalnatá (704 m.n.m.) a Somár (649 m.n.m). Chýbať nebude ani
najvyšší bod Malých Karpát, ktorým je vrchol s názvom Záruby. Leží v nadmorskej výške 768 metrov nad morom.

 

„Budeme veľmi radi, ak si do prírody nájde cestu čo najväčší počet ľudí. Po úspechu v Tatrách dúfame, že záujem bude rovnako veľký aj v iných častiach Slovenska. Turisti svojou účasťou v našom projekte podporia nielen seba, ale aj prírodu. V rámci výziev ľudí motivujeme k tomu, aby zbierali v lesoch odpadky, sadíme stromy a obnovujeme turistické chodníky,“ hovorí Marek Straka, zakladateľ projektu.

Prvým krokom pre účasť v projekte je registrácia na internetovej stránke www.dobyhory.sk.

Pozor, registrácia pre výzvu v Malých Karpatoch je otvorená len do 31. mája (vrátane).
Po registrácii je možné zdolávať jednotlivé vrcholy od začiatku júna. Dôležité je, aby sa každý účastník výzvy na vrchole odfotil a fotku nahral na portáli, kde sa registroval. Každý úspešný turista, ktorý počas troch mesiacov absolvuje výstup aspoň na tri vrcholy, získa medailu a bude zaradený do súťaže o expedíciu na Kilimandžáro.

„Ide o vynikajúci projekt, ktorý zvyšuje záujem verejnosti o prírodu a turistiku. Verím, že nielen Trnavčania príjmu túto výzvu a objavia vrcholy v Malých Karpatoch, na ktoré možno ešte nikdy nevystúpili, pretože táto oblasť je mnohými neprebádaná a má čo ponúknuť,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.V spolupráci s Doby Hory sme sa rozhodli venovať do súťaže tri voľné vstupy pre dvojice na Mestskú vežu v Trnave, pretože veríme, že tí, ktorí sa zapoja do výzvy si zaslúžia aj takúto odmenu,“ doplnil Prostinák. Celkovo sa na vežu bezplatne dostane šesť turistov.

Účastníci projektu v minulých výzvach celkovo zdolali 53 500 vrcholov. V Tatrách bolo zatiaľ
vysadených 14 200 stromov. Okrem Malých Karpát bude výzva v tomto roku prebiehať aj
v pohoriach Fatra (Veľká, Malá), Volovské Vrchy, Tatry (Vysoké, Nízke, Západné), Slanské
vrchy a Poloniny.

Zdroj: Trnava Tourism
Zdroj foto: Doby Hory, Malé Karpaty, Martin Pravd