Whisky za milión dolárov? Nech sa páči…

Výnimočné aukcie sa určite vyplatí sledovať. Investovať môžete dnes aj do prémiových liehovín, ktoré majú svoje vysoké zhodnotenie. Pokiaľ ukladáte peniaze do vzácnych mokov, nemohla vám uniknúť informácia, že nedávno prebehla jedna z najsledovanejších aukcií liehovín vôbec. Mimoriadne whisky Macallan v Lalique Legacy kolekcii šiestich ohromujúcich krištáľových karáf sa v hongkongskom Sotheby’s vydražili za ohromujúcu čiastku 993 000 dolárov.

Vysoko prestížna kolekcia obsahuje nielen šesť skvostov – najvzácnejších The Macallan whisky vo veku od 50 do 65 rokov, ale aj unikátne brúsené karafy, za ktorých tvorbou nestojí nikto iný než francúzsky kráľ skla Lalique. Jediná kompletná kolekcia na svete, ktorej vydražená suma pôjde kompletne na rôzne hongkongské charity, bola predaná v ručne spracovanom kabinete z ebenového dreva od Maison Lalique. Súčasťou setu je taktiež šesť miniatúr krištáľových karáf, ktoré boli naplnené výnimočnými ročníkmi 1937, 1938 a 1939, ako pocta artdecovému obdobiu značky Lalique, aj šesť brúsených signovaných pohárov.

Ken Grier, kreatívny riaditeľ The Macallan, povedal: Táto unikátna séria je symbolom sily nášho dlhoročného partnerstva s Lalique. To, že sme dosiahli takto astronomickú sumu, je svedectvom kvality, dôrazu na detaily aj absolútnej zručnosti majstrov sklárov z Lalique a vynikajúcej spolupráce s našimi odbornými tvorcami whisky. Sme hrdí na to, že toto umelecké dielo naviac prispeje ázijskej charite v plné výške.“