Zachovajte si chladnú hlavu! 5 sviežich nápadov na bývanie počas leta

Zdroj obrázka: Try_my_best/Shutterstock.com

Leto je v plnom prúde a mnohí si jeho prejavy plnými dúškami užívame. Na druhú stranu pri teplotách pripomínajúcich fínsku saunu aj tí najzatvrdilejší milovníci slnka často omdlievajú. V takýchto chvíľach by sme všetci zrejme chceli skákať do ľadového bazéna.

 

Schladiť seba a svoj domov na príjemné je však možné aj niekoľkými ďalšími jednoduchými spôsobmi. Tak sa poďme spoločne na ne pozrieť.

Používajte ľahké materiály

To, čo je v zime útulné a teplé, sa v lete stáva mučením. V teplom období sú hrubé zimné prikrývky absolútne nevhodné a treba ich vymeniť za ľahšie obliečky, ako je hodváb alebo ľan. Tieto tkaniny umožňujú lepšiu cirkuláciu vzduchu a majú aj chladivý efekt. Počas teplých nocí vám preto na zakrytie postačí aj obyčajná bavlnená plachta.

Závan čerstvého vzduchu

Ak musíte byť počas horúcich dní doma a nemáte možnosť si schladiť hlavu v bazéne, vyhnite sa stagnácii vzduchu! Pozor ale na stály prievan, ak máte otvorené okná a všetky interiérové dvere. Cirkulujúci vzduch je pohodlný, aj keď je privádzaný vzduch teplý, no prievan vám môže spôsobiť bolesti v ušiach, nachladnutie a iné nepríjemné situácie.

Vyskúšajte rozhýbať vzduch aj ventilátorom. Svieži vánok je v horúcich dňoch doslova požehnaním. Jeho bzučanie v spálni poskytuje v noci dokonalú melódiu pre spánok a zároveň vytvára ideálnu klímu.

Využite vonkajšie tienenie

Vonkajšie tienenie v okolí kvalitných plastových okien umožní priechod vzduchu a zároveň nedovolí, aby vám teplo znepríjemňovalo pobyt v interiéri. Ale aj vnútorné rolety a žalúzie znižujú slnečné lúče a tým aj teplo v miestnostiach. Dokonca aj slnečník natiahnutý pred balkónovými alebo terasovými dverami do určitej miery zabráni teplu, aby vám narušilo pohodlie.

Izolujte strechu

Veľmi veľa tepla sa do interiéru dostane strechou. Aj preto je záujem o najvyššie položené byty menší. Ak ale použijete na izoláciu strechy kvalitné materiály v podobe špeciálnej armovacej mriežky a iných podobných produktov, nemalo by byť prehrievanie interiéru cez strechu tak veľké.

Nezabudnite veľa piť!

V horúcich dňoch aspoň 2 až 3 litre. Pretože potenie výrazne znižuje vodnú a minerálnu rovnováhu v tele. Dobrá minerálna voda navyše poskytuje organizmu ďalšie vzácne minerály. Ak vás už nudí čistá voda, okoreňte si ju plátkami citróna, limetkovou šťavou alebo lístkami mäty. Pite vodu radšej pri izbovej teplote ako vychladený nápoj, pretože príliš studené nápoje organizmus dodatočne zaťažujú. V horúcich krajinách ako Maroko alebo Tunisko ľudia pijú ako osvieženie teplý a sladký čaj. Skúste to aj vy.

Zdroj obrázka: Try_my_best/Shutterstock.com