Zdravotné problémy nemusia byť prekážkou k športovaniu

O pozitívach športovania, či pohybu ako takého vás zrejme netreba presviedčať. Niekedy by však človek aj úprimne chcel viesť aktívnejší život, avšak váha kvôli nejakému zdravotnému problému. V mnohých prípadoch je však riešenie jednoduché: stačí si vybrať vhodnú športovú aktivitu alebo sa na športovanie dôkladnejšie pripraviť.

 

Kolená, večný problém športovcov

Veľa športujúcich ľudí máva problém s nepríjemnou bolesťou kolena. Ak sa vám to občas deje pri športovaní, skúste aktivity, ktoré tak nezaťažujú kolená. Špeciálne sa v tomto prípade odporúča plávanie a bicyklovanie. Ak je však bolesť dlhšie trvajúce alebo pravidelná, navštívte lekára.

 

Aké športy vám pomôžu pri sedavom zamestnaní? 

Častým problémom býva aj dlhodobá bolesť krížov, chrbta, či krku. Veľa by o tom vedeli hovoriť najmä tí, ktorí majú sedavé zamestnanie, keďže podobné bolesti sa často spájajú práve s dlhými hodinami za kancelárskym stolom.

Ak sa to týka aj vás a vášho zamestnania, v rámci prevencie by ste sa mali venovať plávaniu, lezeniu a vhodnou aktivitou je aj pilates. Na obdobné zdravotné problémy existuje aj rad špeciálnych cvičení, ktoré tiež stoja za vyskúšanie.

 

Aj s astmou sa dá športovať

Jedným z častých ochorení súčasnosti je astma. Tu to nie je také jednoduché ako vymenovať niekoľko vhodných športov, ale to neznamená, že sa s astmou nedá športovať. Je však dôležité vyhýbať sa potenciálnym spúšťačom astmatického záchvatu. Medzi ne patria hlavne znečistené ovzdušie, peľ a studený vzduch. Logicky sú tak pre astmatikov vhodnejšie vnútorné športoviská, ale nie sú obmedzení len na ne.

Pomáha aj pozvoľné zvyšovanie fyzickej aktivity, rozcvičovať sa preto treba postupne a dôkladne. Dávať si pozor treba aj na preceňovanie svojich schopností a pre každý prípad treba mať pri sebe úľavové lieky. Ak by ste sa s astmou chceli venovať zimným športom, okrem spomenutého pridajte aj dýchanie nosom, ktoré umožňuje vzduchu, aby sa ohrial predtým, než vstúpi do pľúc (pomôcť k tomu môže aj prekrytie dýchacích ciest).

Zdroj: Marek L.
Zdroj obrázka: Autor: Felix/peopleimages.com / Stock.adobe.com