Ženy sa stravujú lepšie ako muži. Je to pravda?

Nedávna štúdia 211 vytrvalostných športovcov ukazuje, že ženy majú vo všeobecnosti tendenciu jesť menej mäsa a tuku ako muži. Ženy vo všeobecnosti inklinujú k zdravšej strave s menším množstvom mäsa, údenín a tým aj menej živočíšneho tuku ako muži. Vyplynulo to z primárnej štúdie s bežcami na dlhé trate oboch pohlaví.

 

Odborníci pozorovali stravovacie návyky vysoko aktívnych športovcov oboch pohlaví, pričom sa zistilo, že ženy majú väčší predpoklad stravovať sa zdravšie ako muži.

 

Opýtaných bolo 121 žien a 90 mužov

V rámci štúdie, ktorá je v súčasnosti publikovaná v časopise „Nutrients“, bolo oslovených celkovo 121 žien a 90 mužov. Štúdiu vedci nazvali NURMI. Skratka pripomína výnimočného fínskeho bežca Paava Nurmiho, ktorý na olympijských hrách v rokoch 1920 až 1928 získal deväť zlatých medailí na rôznych vzdialenostiach. Do roku 1931 zabehol 24 svetových rekordov.

Prieskum sa týkal spotreby 53 skupín potravín. Celkom jasne sa ukázalo, že rodovo špecifické vzorce v stravovacích návykoch, ktoré existujú v mnohých skupinách obyvateľstva, platia aj pre týchto vysoko vyšportovaných ľudí.

Znamená to, že aj bežný človek, ktorý sa vo svojej obľúbenej pánskej mikine rozhodne zdravo žiť, sa svojimi stravovacími návykmi úplne vyrovná športovcom na vyššej úrovni.

 

Viac strukovín, semien, ovocia a zeleniny

V tomto prieskume autori zistili, že v porovnaní s bežcami mali bežkyne výrazne vyššiu spotrebu štyroch skupín potravín vrátane strukovín a semien, ovocia a zeleniny, mliečnych náhrad a vody. Muži hlásili zvýšenú spotrebu siedmich skupín potravín vrátane mäsa, rýb, vajec, olejov, obilnín, ale aj alkoholu a spracovaných potravín.

Hoci môžu byť bežci na dlhé trate zdravší ako povestní „gaučáci“, ktorý si sem tam vychutnajú aj ochutené čučoriedkové cigarety, rodovo špecifické rozlišovanie pri stravovaní a výbere potravy zrejme zostáva. Záver teda je, že prevaha žien, pokiaľ ide o zdravú výživu, pravdepodobne koreluje so známymi rozdielmi medzi oboma pohlaviami, pokiaľ ide o postoje k zdraviu a zdravému životnému štýlu.

A ak sa o tom chcete presvedčiť, môžete si obuť pohodlné pánske tenisky a po intenzívnom tréningu bez akéhokoľvek presviedčania nechať voľný priebeh chuťovým pohárikom. Uvidíte, čo si vaše telo vyberie a či je tvrdenie, že sa ženy stravujú zdravšie, pravdivé?

Zdroj obrázka: My Ocean Production/Shutterstock.com