Zlepšite svoju náladu a produktivitu v práci pomocou týchto tipov

Zdroj obrázka: Rawpixel.com/Shutterstock.com

V minulosti sme možno produktivitu práce až tak neriešili. Možno aj preto, že išlo väčšinou o časy, keď väčšina ľudí obrábala pôdu. Dnes však stále viac z nás sedí za pracovnými stolmi. Sedavý životný štýl je spojený s elektronickými zariadeniami a vozidlami, ktoré šetria prácu. Ak pridáme k tomu širokú škálu možností stravovania, ktoré sa často nachádzajú v kanceláriách a ich okolí a ktoré nie sú v súlade s najnovšími výsledkami štúdií vedy o výžive, píšeme si vlastný recept na zlé zdravie.

 

Zlá výživa však neovplyvňuje len naše zdravie, môže zhoršiť aj náš výkon v práci tým, že negatívne ovplyvňuje koncentráciu a hladinu energie a spôsobuje podráždenosť, frustráciu a netrpezlivosť. Ak preto nechcete, aby vám tieto stavy ničili zdravie, prácu a život celkovo, máme pre vás niekoľko tipov na jednoduchú nápravu.

 

Na výber zdravého jedla do práce potrebujete dobré informácie

Prvá a najdôležitejšia vec, ktorú musíte urobiť, je dozvedieť sa všetko o nutričnej hodnote a vplyve potravín a nápojov, ktoré máte v pláne pravidelne konzumovať. Väčšina z nás zrejme vie, čo je zdravé a čo nie, no výživa nie je len o tom. Existuje tiež veľa mýtov o rôznych potravinách.

Vďaka tomu, že sa budete vzdelávať, budete môcť robiť jednoduché a ľahké zmeny vo vašej strave pre zdravšie výsledky a lepší pracovný výkon. Napríklad vajcia na hriankach sú lepšími raňajkami ako džem, pretože cukor zamieňajú za bielkoviny, zinok, železo, vitamín D a chemickú látku cholín podporujúcu mozog. Je tiež mýtus , že vajcia prispievajú k vysokému cholesterolu.

Nájdite si preto dobrý zdroj kvalitných informácií a príprava či výber správneho zdravého jedla do práce bude omnoho jednoduchšia.

 

Vybudujte si zo zdravého životného štýlu rutinu

Čiastočný dôvod, prečo upadáme do zlých návykov, je ten, že neplánujeme a nebudujeme si zdravú rutinu. Vytvorením rutiny ste pripravení na jedlo a výber so zdravšími možnosťami, či už ide o domáce jedlo alebo to ponúkané v práci.

Kľúčom k náprave je preto jednoduchosť. Pripravte si jednoduché jedlo, ktoré si môžete vziať do práce, čo môže zahŕňať aj bežné nakupovanie zdravých pochutín po ceste do práce, prípadne si všetko pripraviť doma.

Takouto rutinou sa vyhnete nielen rýchlemu úbytku energie na prácu počas dňa, ale tiež zamedzíte predčasnému poškodeniu ústnej dutiny, ktorá môže smerovať k výberu nových zubných náhrad.

 

Nezabúdajte na pitný režim

Dehydratácia v práci môže viesť k nízkej produktivite, zníženým kognitívnym schopnostiam, pomalším reakčným časom a dokonca k horšej morálke. Preto je dôležité zostať hydratovaný. Ideálna je voda a nie kofeín či sladené energetické nápoje.

Alkohol alebo nadmerná konzumácia kofeínu dehydruje organizmus a má nedostatok nutričných hodnôt a škodlivé účinky na zdravie.

Pitie alkoholu po práci môže pomôcť pri budovaní tímu a posilniť morálku, ale nadmerný alkohol môže ovplyvniť nasledujúci deň tým, že naruší váš spánok a dehydruje. Skúste to preto s vyššie spomenutými radami a získate na celý deň dostatok potrebnej energie.

Zdroj: Ľuboš J.