4 veci, ktoré by ste mali vedieť pred nákupom súkromného lietadla

Čo by ste mali vedieť pre nákupom lietadla

Súkromné lietadlo vám umožňuje byť pánom svojho času. Nákup súkromného lietadla je však investíciou, ktorú si je potrebné vopred poriadne premyslieť.  Predovšetkým pri letúňoch z druhej ruky je potrebné dať si pozor na servisné záznamy, prípadné technické úpravy, vylepšenia a ich ceny. Pozrime sa preto na niekoľko zásad, ktoré by ste mali brať do úvahy pred vzrušujúcim procesom nákupu súkromného lietadla.

Aké dlhé budú vaše cesty?
Pred nákupom súkromného letúňa je dôležité zvážiť vzdialenosti, na ktoré ho budete používať. Budete lietať len do okolitých štátov alebo budú vaše lety dlhšie ako 6000 km? „V prvom rade je súkromné lietadlo dôležité vyberať na základe potrieb. Nie je nutné, aby ste si vyberali lietadlo, ktoré vám umožní letieť na akúkoľvek dlhú cestu. Vlastníctvo takého lietadla totiž často vedie k zbytočne vyšším nákladom,“ uviedol Marian Jančařík, obchodný riaditeľ spoločnosti Colibri Aircraft. Rozmyslite si preto, aké cesty budete najčastejšie absolvovať a podľa nich sa zamerajte na výber konkrétneho typu súkromného lietadla. Na dlhšie cesty si lietadlo môžete aj prenajať.

Nové alebo použité lietadlo?  
Ak kupujete súkromné lietadlo prvýkrát, pravdepodobne sa rozhodujete, či investovať do nového alebo použitého lietadla. Obidve možnosti majú svoje výhody a nevýhody. Pri nových lietadlách môžete očakávať najnovšie funkcie a najmodernejšie technológie. Použité lietadlo určite zakúpite za nižšiu cenu s tým, že je stále bezpečné, spoľahlivé a luxusné ako nové, ale proces nákupu bude vyžadovať zvýšené úsilie a čas. V procese nákupu súkromného lietadla je potrebné uvedomiť si, že cena a hodnota lietadla nie sú to isté. Nízka cena je jednorazovou výhodou. Nízka kvalita vás ale bude prenasledovať roky.

Nechajte si poradiť od odborníkov.
Nákup súkromného lietadla je väčšou investíciou. Predtým, než sa rozhodnete pre konkrétny model, je vhodné nechať si poradiť od odborníkov, ktorí sa denne pohybujú na leteckom trhu. Odborní konzultanti vám pomôžu nielen s výberom lietadla podľa vašich požiadaviek, poskytnú vám dôležité informácie týkajúce sa údržby a servisu, ale tiež sa postarajú o nákupný proces, ktorý často nie je jednoduchý. A to najmä v prípade, keď ide o vývoz alebo dovoz.

Prenajmite si toľko lietadiel, koľko len môžete.
Najlepšia vec, ktorú môžete spraviť pred výberom konkrétneho súkromného letúňa je, prenajať si toľko typov súkromných lietadiel, koľko len môžete. Ak máte záujem o viac modelov súkromných lietadiel, prenajmite si ich. Lietanie v nich je totiž jediný spôsob ako zistiť, či vám budú vyhovovať v premávke. Počas letu používajte prenajaté lietadlo tak, ako by ste ho vlastnili a váš zoznam sa zredukuje len na tie lietadlá, ktoré budú vyhovovať vašim požiadavkám.

Spoločnosť Colibri Aircraft sa špecializuje na marketing, predaj a nákup vopred vlastnených súkromných lietadiel po celom svete.

Zdroj: Lenka T.