Ako na zdravé pracovné prostredie? 5 tipov pre ergonomické prispôsobenie kancelárskeho stola a stoličky

Zdroj foto: Halfpoint / Shutterstock.com

Ak si výkon vašej práce žiada dlhé hodiny sedenia, existuje tiež zvýšené riziko vzniku zdravotných problémov. Svalové napätie môže viesť k bolestiam chrbtice, bedrovej oblasti či k stuhnutému krku. Poradíme vám niekoľko ergonomických tipov, ako vytvoriť zdravšie pracovné prostredie pre prácu za stolom, ktoré podporujú správne držanie tela.

 

1.  Adekvátna výška pracovnej plochy

Pracovná plocha musí byť nastavená tak, aby zodpovedala vašej výške. Tým sa zníži záťaž na horné chrbtové svaly, šiju a ramenné kĺby. Keď sedíte za kancelárskym stolom, vaše ramená musia byť v rovnobežnej polohe s chrbticou. Lakte by mali zvierať uhol 90°.
Vhodným riešením do kancelárií sú rastúce stoly, ktorých výšku nastavíte mechanicky pomocou kľuky alebo vďaka elektrickému motorčeku.

 

2.  Nastavenie stoličky do vhodnej výšky

Dobre nastavená stolička eliminuje ohýbanie hornej časti tela a záťaž bedier a kolien pri pokuse postaviť sa. Optimálny je stav, pri ktorom sú  kolená v sede ohnuté v pravom uhle. Vyhnite sa hrbeniu a snažte sa usadiť tak, aby ste zadok čo najviac pritlačili dozadu k chrbtovej opierke.

 

3.  Výška a vzdialenosť od obrazovky

Posaďte sa vzpriamene, hlavu nastavte tak, aby sa vaše uši nachádzali nad ramenami a pozrite sa pred seba. Stred obrazovky alebo jej vrchná tretina by sa mala nachádzať na úrovni očí. Ak sa monitor nachádza príliš nízko, môžete použiť prispôsobiteľný stolový konvertor. Bezpečná vzdialenosť očí od obrazovky pri práci je minimálne 60 cm.

 

4.   Používanie podložky pod nohy

Praktickou ergonomickou pomôckou sú aj podložky pod nohy, ktoré napomáhajú zdravšiemu držaniu tela (možnosť nastavenia výšky), zlepšujú krvný obeh a poskytujú úľavu unaveným chodidlám. Vhodné je ich využívanie v sede, rovnako aj v stoji počas práce pri výškovo nastaviteľných stoloch.

 

5.   Nastavenie chrbtovej opierky

Chrbtová opierka kancelárskej stoličky má poskytovať dostatočnú podporu a byť nastavená tak, aby bol uhol chrbtice v sede na úrovni 90° – 100°. Niektoré modely stoličiek tiež poskytujú posuvnú opierku pre spodnú časť chrbta, resp. špeciálny výrez znižujúci tlak na kríže a kostrč.

Zdroj foto: Halfpoint / Shutterstock.com