Ako prežiť horúčavu v aute? Poradíme vám!

Nastúpiť do rozhorúčeného auta nie je vôbec príjemné. A čo je horšie, vysoké teploty oslabujú náš organizmus natoľko, že sa zvyšuje nehodovosť. V aute rozpálenom na 37 stupňov sa zhoršuje reakčný čas vodiča až natoľko, že riziko nehody je až o tretinu vyššie než za normálnych okolností.

Po hodine a pol jazdy v takomto aute sa reakčný čas zhoršuje o 65 percent, čo možno porovnať s účinkom, ktorý vyvolá 0,5 promile alkoholu v krvi. Počas horúčavy však vo vozidle môžete pokojne namerať aj päťdesiatku. A to už je teplota, pri ktorej sa „zapotí“ každý skúsený šofér. Ako teda teplotu v aute efektívne znižovať a vyhnúť sa tak kolapsu?

Prevencia pred jazdou

Pri vysokých teplotách sa zvyšuje tep, telo sa s horúčavou vyrovnáva potením, šofér sa stáva agresívnejším kvôli stresu z tepla. Na schladenie auta by ste preto mali myslieť už predtým, ako doňho nasadnete. Pokiaľ nemáte možnosť zaparkovať v tieni, používajte slnečnú clonu na palubnú dosku. Ďalšou možnosťou je zakryť auto bielou plachtou. Nasadať sa vám bude podstatne príjemnejšie, ak bielymi tkaninami, napríklad uterákmi, prikryjete aj sedadlá. Mokrým uterákom si môžete schladiť temeno aj počas jazdy.

Vetranie, klíma

Pred naštartovaním auto vyvetrajte otvorením všetkých dverí. Pokiaľ nemáte čas, otvorte na začiatku jazdy aspoň okná. Efektívne vetranie získate, ak otvoríte okná do kríža – napríklad predné vľavo a zadné vpravo. Teplotu klimatizácie nastavujte maximálne o päť stupňov nižšiu ako je vonkajšia teplota. Vyhnete sa tak teplotnému šoku. Pri dlhších trasách môžete klimatizáciu vypnúť ešte pred dorazením do cieľa. Interiér auta sa postupne vyhreje. Cestujete autom na dovolenku? Potom nezabudnite pred cestou skontrolovať stav klimatizácie, najmä čistotu kabínového filtra a chladiacu náplň.

Ľadový nápoj vás neschladí

Aj pri zapnutej klimatizácii nikdy nezabúdajte na dôsledný pitný režim. Optimálne by mal šofér počas jazdy vypiť 0,8 litra tekutín za hodinu, aj pokiaľ nepociťuje smäd. Vyhnite sa však sladeným a perlivým nápojom. Najvhodnejšia je pitná voda, nie však ľadovo studená. Príjem studenej vody do rozhorúčeného tela môže urobiť viac škody než úžitku. Kávu do pitného režimu nerátajte. Spôsobuje totiž zvýšené potenie a s ním súvisiacu dehydratáciu. Ten istý účinok má aj nikotín. Fajčiari a kávičkári by preto mali na pitný režim dbať ešte viac ako ostatní.

Tridsiatka do auta

Pokožku by ste si počas leta mali chrániť každý deň, a platí to aj pri jazde autom. Škodlivé ultrafialové žiarenie totiž žiadne sklo nezastaví a naviac sa odráža aj od palubnej dosky a iných povrchov. Myslite preto na ochranu pokožky nielen na dovolenke, ale aj cestou na ňu, a citlivé miesta si natrite krémom s UV faktorom aspoň 30. A hoci vysoké teploty zvádzajú k ľahkému oblečeniu a obuvi, na šoférovanie nikdy nepoužívajte šľapky, flip-flopy ani topánky s voľnou pätou. Pokiaľ totiž budete potrebovať prudko zabrzdiť alebo pridať plyn, noha sa vám môže pošmyknúť. Pre tento prípad noste so sebou v aute vždy aj rezervné tenisky.

Kryte sa – clonou, aj poistením

No a napokon – na letné cestovanie sa hodí aj cestovné a havarijné poistenie. Zíde sa, ak spôsobíte škodu tretej osobe vy, alebo ju niekto spôsobí vám. Havarijné poistenie kryje aj drobné škrabance a ťukance spôsobené neznámym vinníkom, o ktoré na parkoviskách v lete nie je núdza.