Sneh a mráz preveria vodiča aj vozidlo. ŠKODA AUTO prináša tipy, ako sa pripraviť na zimu

Prvé ľahké sneženie a teploty okolo nuly zaskočia každoročne okrem cestárov aj množstvo vodičov. Napriek pohľadu do kalendára je zvykom odkladať prípravu vozidla na zimu, s čím prichádza riziko nepríjemných zážitkov na cestách. ŠKODA AUTO prináša niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť aj vďaka využívaniu nových technológií a dodržiavaniu základných pravidiel za volantom.

 

Šťastie praje pripraveným
Ak nás zastihne mrznúci dážď či sneženie na ceste nepripravených, ťažko sa už dá niečo urobiť priamo na mieste. Preto je dobré myslieť na niekoľko základných vecí v predstihu. Medzi ne rozhodne patria základné úkony ako výmena kvapaliny v ostrekovačoch za nemrznúcu, príprava metličky, škrabky, zimných reťazí a samozrejme zimných pneumatík s dezénom aspoň 4 mm. V rámci Simply Clever vybavenia vo vozidlách ŠKODA je pritom možné zmerať výšku dezénu škrabkou s meradlom umiestnenou vo viečku palivovej nádrže kedykoľvek počas tankovania. Rozhodne však s prezúvaním netreba čakať na mrazy. Na zimné gumy prichádza čas už vtedy, ak klesne teplota pod 7 °C.

Medzi činnosti, ktoré si každé vozidlo pred príchodom mrazivých dní určite zaslúži, patrí aj voskovanie karosérie. To predchádza poškodeniu laku z posypových materiálov na cestách, hlavne agresívnej soli. Pri mrznúcej hmle či daždi ocenia zase vodiči skontrolované a ošetrené gumené tesnenia dverí, vďaka čomu ich ľahko otvoria bez poškodenia. Pre poriadkumilovných vodičov odporúčame pridať nepremokavé gumené koberčeky pod nohy a rovnako tak aj do batožinového priestoru.

Technológie, ktoré pomáhajú
Vďaka novým technológiám a stálemu pripojeniu na internet sa z vozidiel stávajú čoraz častejšie mobilné pracovne či obývačky. Nové funkcie infotainment systému však môžu uľahčiť aj jazdenie v zime a zásadne zvýšiť bezpečnosť. Je ideálne naštudovať si všetky možnosti a ovládanie systému vopred, aby bolo možné v prípade potreby využívať jeho potenciál naozaj naplno. Na centrálnom displeji sa napríklad môžu zobrazovať správy o aktuálnom počasí, meteorologické varovania alebo aktuálne správy z dopravy, vďaka čomu sa môže vodič pripraviť na prípadné rizikové situácie. Aby nebolo potrebné odvracať pozornosť od vozovky, všetky informácie sa dajú vďaka novému head-up displeju sledovať na čelnom skle priamo v zornom poli vodiča. Situáciu na ceste aj v kabíne zase pozorne sledujú asistenti, takže upozornia šoféra napríklad na potrebu si oddýchnuť, na to, že nechtiac vybočil z jazdného pruhu, ale aj na značky obmedzujúce rýchlosť či zákazy. Vylepšený adaptívny tempomat nielen udržiava predvolenú rýchlosť a vzdialenosť od pred vami idúceho vozidla, ale prispôsobuje sa aj jazde v kolóne a komunikuje s navigáciou, takže auto pribrzďujúce na rozmočenom snehu vodiča neprekvapí.

Klimatizácia neslúži iba v lete
Používanie klimatizácie sa vodičom spája predovšetkým s horúcimi letnými mesiacmi. Mnohí však zabúdajú na to, že aj v zime môže veľmi dobre poslúžiť. Vysúša totiž vlhký vzduch, takže počas sychravých dní padne vhod pri zahmlených oknách, cez ktoré je vďaka rýchlo odstránenej vlhkosti v kabíne vidno do niekoľkých sekúnd. Nezáleží pritom na tom, či už kúrite alebo ešte nemáte dostatočne zohriaty motor. Bezpečnosť jazdy a dobrý výhľad dovšetkých strán sú prvoradé a sú potrebné už od prvých metrov jazdy.

Vyhrievanie na diaľku určite poteší
Nikto si asi nesadá rád do vymrznutých sedačiek a so skrehnutými prstami po oškrabávaní námrazy zo skiel. Nezávislé kúrenie sa stáva čoraz bežnejším štandardom výbavy vozidiel, ktorý vodičom naozaj zásadne spríjemňuje jazdu. Zároveň ich oslobodí od krvopotného čistenia námrazy na oknách či svetlách, prípadne od nebezpečnej jazdy s obmedzeným výhľadom. Vyhrievanie čelného skla je pre mnohých najlepším vynálezom, stačí naň myslieť pri výbere nového vozidla. Spolu s nezávislým kúrením tak tvoria dvojicu na nezaplatenie počas náročných zimných presunov.

Majster sveta v rely Jan Kopecký radí: 6 tipov pre jazdu v zime
Aj keď to už vďaka technológiám môže pôsobiť, že ľudský faktor nehrá za volantom zásadnú úlohu, nie je to tak. Prispôsobenie jazdy aktuálnemu počasiu, schopnostiam, posádke či podmienkam na ceste stále rozhoduje o tom, posádka v aute dorazí do cieľa bezpečne. Tu môže pomôcť niekoľko rád od profesionálneho pretekára Jana Kopeckého, majstra sveta v kategórii WRC2:

  • na zamrznutej vozovke treba jazdiť tak, ako by sme v batožinovom priestore mali vajcia,
  • na zasneženej alebo zľadovatelej vozovke je dobré znížiť rýchlosť jazdy zhruba na polovicu, keďže brzdná dráha sa predlžuje až na troj či štvornásobok,
  • ak to ide, je dobré sa vyhnúť prudkému brzdeniu alebo odbáčaniu,
  • pri vozidlách s manuálnou prevodovkou je dobré pri šmyku vyšliapnuť spojku,
  • ak sa začne vozidlo aj napriek tomu v zákrute šmýkať, väčšinou stačí zmenšiť rejd,
  • aj pri prechádzaní medzi pruhmi cez sneh je lepšie vyšliapnuť spojku a auto nechať zotrvačnosťou prejsť do druhého pruhu.

Ak sa aj napriek všetkému vyskytne krízová situácia či nehoda, je dobre vedieť, že v krajinách EÚ je povinný od roku 2018 v každom novom vozidle systém eCall. Ten prepojí posádku s najbližším centrom pomoci v tiesni, vďaka čomu je možné komunikovať s operátorom a pohotovostná služba bude vedieť zasiahnuť podľa potreby. Okrem toho vo väčšine vozidiel ŠKODA je v rámci služieb Care Connect k dispozícii Infolinka a taktiež Pomoc na ceste, prostredníctvom ktorých je možné nadviazať kontakt s pracovníkom v  zákazníckom call centre. Ten bude vedieť zodpovedať na otázky súvisiace s funkciami či stavom vozidla alebo privolať potrebnú pomoc. Aj vďaka tomu tak je možné vyrážať na zasnežené cesty o čosi pokojnejšie.

Zdroj: ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.