AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNE SÚKROMNÉ LIETADLO?

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNE SÚKROMNÉ LIETADLO?

Optimalizácia nákladov patrí v každej firme medzi priority finančných riaditeľov a účtovníkov. Ak je vaša spoločnosť medzinárodná a vy musíte často cestovať na stretnutia a porady do rôznych kútov sveta, mali by ste zvážiť prenájom, alebo kúpu privátneho jetu. Ušetrí vám čas, a ako vieme, čas sú peniaze.

Manažment korporátov a majitelia medzinárodných firiem zvyčajne lietajú na stretnutia v business class, niekedy prvou triedou. Prednostné vybavenie, rýchly check-in, batožina nad limit, možnosť pracovať s internetovým pripojením a súkromie v samostatných kójach sú práve tie benefity, ktoré oceňujú a vyhľadávajú. A, samozrejme, premietnu sa aj do ceny letenky. Vrcholový manažment sa napriek tomu musí podriadiť letovému poriadku. A to môže byť v prípade firemných povinností poriadne obmedzujúce. Keď si len predstavíte, že porada, na ktorej sedíte, sa poriadne natiahla, alebo pracovná večera ešte neskončila „dealom“…

Platí, že čas sú peniaze
Flexibilita času je v prípade súkromného lietania primárna. Letíte vtedy, kedy chcete vy, nie vtedy, kedy vám to nariaďuje čas na letenke. Kúpa privátneho jetu s dvomi-tromi obchodnými partnermi, je v súčasnosti bežná vec, ktorá šetrí konateľom čas. Navyše, ak lietadlo udržíte v oblakoch, dokážete ušetriť ešte viac. Všeobecne totiž platí, že lietadlo vo vzduchu vás stojí menej ako to, ktoré na vás čaká v hangári. Vyťažiť lietadlo vám pomôžu externé spoločnosti, ktoré zabezpečujú správu lietadiel, najímajú pilotov a starajú sa o hangárovanie jetov. Dokážu vášmu jetu zabezpečiť lety vtedy, keď ho vy práve nepotrebujete.

Mať vlastné súkromné lietadlo nie je vo zvyšku sveta ničím výnimočným. Vyťažení podnikatelia, predstavitelia firiem, vplyvné rodiny, tí všetci lietajú svojimi lietadlami, nielen za prácou, ale aj za oddychom. Výhodou súkromného lietania je fakt, že ráno môžete mať poradu v sídle firmy, naobedujete sa s obchodným partnerom v Londýne a poobede skontrolujete chod fabriky trebárs v Portugalsku. A večeru si vychutnáte v pohodlí domova….

Viac ako 60 lietadiel v Česko-Slovensku
Privátne lietanie sa už aj na Slovensku stáva bežnou praxou. Využívajú ho podnikatelia, ktorí si vážia svoj čas a premýšľajú ekonomicky. Štatistiky hovoria, že v regióne Česko-Slovenska je bázovaných viac ako 60 privátnych lietadiel, najčastejšie ide o ľahké prúdové lietadlá s kapacitou do 6 ľudí a doletovou kružnicou v rámci celej Európy.
AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNE SÚKROMNÉ LIETADLO?
„Za prvých šesť mesiacov roku 2018 bolo v Českej a Slovenskej republike zaradených do prevádzky 7 jetov. Štyri z kategórie Light, dva Premium middclass a jeden z kategórie Large, ultra long range. Ak daný podnikateľ potrebuje lietadlo, kúpi si ho. V prípade privátnych jetov sa nedá presne určovať trend. Ide o potrebu klienta, nie o rozmar,“ vysvetľuje Marián Jančařik zo spoločnosti Colibri Aircraft, ktorá sa zaoberá predajom a prenájmom používaných súkromných lietadiel. Takéto lietadlá sú bázované podľa potreby svojich majiteľov, niektoré stoja v Bratislave, Prahe či Viedni, iné napríklad v Londýne.

Čo treba vedieť o kúpe privátneho jetu
Účel využívania súkromného lietadla je alfou a omegou v rozhodovacom procese. Aby ste takouto kúpou či prenájmom nestratili veľa dôležitého času a naplnili finančné očakávania svojej firmy, musíte vedieť, že existujú privátne jety s rozličným doletom. Preto si treba špecifikovať, či budete lietať v rámci Európy, alebo sa chystáte využívať svoje súkromné lietadlo aj na lety do zámoria. Rovnako by ste mali vedieť, koľko ľudí bude využívať komfort privátneho jetu a ako často sa bude lietadlo používať. Na základe podrobných parametrov vám odborníci vedia odporučiť typ lietadla a vypočítať, či sa vám viac oplatí súkromné lietadlo kúpiť, alebo radšej prenajímať, čo je zvyčajnejšie.

Najčastejšie sa budúci majitelia súkromného lietadla pýtajú na to, kedy budú môcť po prvý raz letieť svojím vlastným špeciálom. Pri novom lietadle to môže trvať až 6-8 mesiacov. Pri olietanom lietadle je táto čakacia doba výrazne nižšia. Trvá 2-3 mesiace, kým sa predávajúci a kupujúci dohodnú, nasleduje proces výberu lietadla, obhliadky a samotná zmluva, jej pripomienkovanie a dohoda. Môže to trvať dlhšie, ako by ste na začiatku očakávali. „Samozrejme, treba počítať aj s nutnými dokumentmi a zaradením lietadla do prevádzky, čo si niekedy vyžaduje nie dni, ale týždne. Stáva sa aj to, že klient má konečne vybraté lietadlo, no problém je zohnať pilotov. Tých je na trhu nedostatok,“ dopĺňa Marián Jančařik.

Privátne jety sa primárne využívajú na prácu. Počas krátkych preletov sa paluba lietadla mení na zasadačku, kde práve prebieha porada, stáva sa zázemím pre súkromné porady s právnikom, prezentácie, alebo jednoducho útočiskom na krátky oddych. Samozrejme, pri súkromných cestách na dovolenku sa zväčša privátne jety menia na miesto pre aktívny oddych, ktorý začína už vstupom do lietadla.

Zdroj: Daniela K.