Pár tipov na víkend

Vyhliadková veža Tokaj
Máte radi pohľad na vinice? Z vyhliadkovej veže Tokaj dovidíte na okolitú krásu rozsiahlych viníc. Nezaujmú vás však iba vinice. Samotná vyhliadková veža má zaujímavý tvar vínneho suda, čím istotne priláka pohľady niekoľkých okoloidúcich. Dostanete sa k nej viete z obcí Malá tŕňa či Černochov.

Vyhliadková vež Tokaj

Vysoké Tatry
Začneme tým naj, čo môže východné Slovensko ponúknuť. Najmenšie veľhory na svete, najvyšší vrchol Slovenska, najlepšie miesto na oddych. To všetko a ešte omnoho viac Vysoké Tatry ponúkajú.

Vysoké Tatry

Belianske Tatry
V tatrách toho nájdete naozaj dosť. Čo takto obzrieť si Belianske Tatry? Nachádzajú sa v horskom pásme Východných Tatier a ich najvyšší vrch je Havran. Má 2 151,5 metra nad morom, no kvôli ochrane prírody nie je sprístupnený turistom.

Belianske Tatry

Hrebienok
Kam vedie jediná pozemná lanovka na Slovensku? No predsa na Hrebienok. Ak ste zástanca prechádzok, cesta na Hrebienok vám bude trvať približne hodinku, a to ľahkou chôdzou. Z Hrebienka sa dostanete v zime aj na sánkach alebo na boboch a v lete na bicykloch.

Hrebienok centrum

Lomnický štít
Medzi významné tatranské obce patrí Tatranská Lomnica s jej najznámejšou atrakciou Lomnickým štítom. Ten je svojou výškou 2 634 m n. m. druhým najvyšším štítom Vysokých Tatier. V prípade, ak sa tam budete chcieť dostať, vedú tam tri lanovky. Keby ste chceli, priamo na Lomnickom štíte sa najete v reštaurácii, aj ubytovať sa môžete.

Lomnický štít

Kriváň
Najtypickejší vrchol Slovenska, ktorý nájdeme aj na našich eurominciach. Leží nad Nefcerskou, Kôprovou a Važeckou dolinou. Isto ste už počuli, že každý Slovák by sa naň mal aspoň raz v živote dostať.

Kriváň

Štrbské Pleso
O Štrbskom Plese sa nehovorí len u nás, ale aj v zahraničí. Nádherná panoráma ľadovcového plesa s hotelom Patria je známy snáď po celom svete. V lete sa to hemží turistami, môžete sa tam člnkovať či sa len prejsť a kochať sa okolitou prírodou. V zime možno v okolí plesa bežkovať a lyžovať sa. Neustále sa tu nájde množstvo atrakcií, stačí si len vybrať. A zubačka? Na tu nesmiete zabúdať. Kto nebol na zubačke, akoby ani nebol.

Štrbské Pleso

Popradské Pleso
Ďalším známym plesom na východnom Slovensku je Popradské Pleso. Dostanete sa k nemu aj priamo zo Štrbského Plesa. Leží priamo na trase Tatranskej magistrály a je obľúbeným cieľom cyklistických trás. Dá sa tu dokonca aj zalietať na rogale, ak by ste mali záujem.

Popradské Pleso

Zelené pleso
Zelené pleso je jedno z najľahšie dostupných plies v Tatrách. Dostanete sa k nemu na bicykli, pešo a v zime na bežkách. Mnohí ho dodnes považujú za najkrajšie miesto na Slovensku. Spomedzi ostatných plies nápadne vyniká zelenkastou farbou. Prečo má vlastne takú zaujímavú farbu? Je to kvôli prameňom, ktoré vyvierajú z dna plesa.

Zelené Pleso

Dobšinská ľadová jaskyňa
Vedeli ste, že práve táto naša jaskyňa bola jednou z prvých na svete, ktoré boli elektricky osvetlené? Dokonca sa v nej kedysi dalo aj korčuľovať. Nachádza sa v Stratenskej hornatine neďaleko mestečka Dobšiná. Národný park Slovenský raj sa tak pýši naozaj výnimočnou jaskyňou. Príďte sa na ňu niekedy pozrieť.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Jaskyňa Zlá diera
Ak ste nadšencami tmy a netopierov, určite navštívte jaskyňu Zlá diera. Menšou nevýhodou môže byť, že sa tam budete musieť doslova plaziť. Ale ak nemáte klaustrofóbiu, tak by to pre vás nemal byť problém.

Jaskyňa Zlá diera

Belianska jaskyňa
Belianska jaskyňa je najväčšia a zároveň jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Nájdete ju neďaleko obce Tatranská Kotlina vo výške 890 m n. m. Kedysi sa tu dokonca kopalo zlato.

Belianska jaskyňa

Obrovský vodopád
Obrovský vodopád nájdete v ústí Malej Studenej Doliny, a to v nadmorskej výške 1 330 m n. m. Vysoký je približne dvadsať metrov a patrí k najväčším vodopádom Vysokých Tatier. Vytvorený bol v rokline Malého Studeného potoka a neďaleko narazíte na Zamkovského chatu.

Obrovský vodopád

Kmeťov vodopád
Kmeťov vodopád sa nachádza v Kôprovej doline a vytvára ho Nefcerský potok, ktorý je nad ním vo výške 1 245 m n. m. Vďaka svojej výške osemdesait metrov je najvyšším vodopádom na Slovensku. Takže ak chcete vidieť poriadny vodopád, odporúčame práve Kmeťov.

Kmeťov vodopád

Hájske vodopády
Cez hájsku dolinu, známu aj ako Hájsku tiesňavu, preteká Hájsky potok, ktorý tu vytvára nádherné vodopády. Do doliny sa vchádza cez obec Háj. Tieto početné vodopády sa nazývajú Stredný Hájsky vodopád, Hájsky vodopád nad mostom a Veľký Hájsky vodopád. Na niektorých vyhradených miestach si môžete aj opekať.

Hájske vodopády

Hrhovský vodopád
Hrhovský vodopád sa nachádza v centre dediny Hrhov. Má približne pätnásť metrov a je najväčším vodopádom v Národnom parku Slovenský kras. Dostať sa tam nie je náročné a zvládnu to aj malé deti.

Hrhovský vodopád

Vodopád Skok
Nachádza sa v Mlynickej doline a je približne tridsať metrov vysoký. Je jedným z najkrajších tatranských vodopádov a padá zo skalného prahu vo výške pozoruhodných 1 789 m n. m. Dostanete sa k nemu napríklad zo Štrbského plesa.

Vodopád Skok

Zdroj: -aka-