Ako skrotiť prechladnutie?

Zima je obdobím, kedy sa nádcha objavuje akosi rýchlo a často. Klesajúca teplota vzduchu, sychravé počasie vplývajú na našu imunitu a ak je ešte všade navôkol hromada smrkajúcich ľudí, nádcha sa tak môže nalepiť aj na nás. Nebojte sa, nemusí to byť hneď Covid. Ide o najčastejšiu infekciu na svete. Ako ju teda skrotiť?

 

Viac vitamínov

Dôležitá je správna dávka vitamínov, najlepšie sú tie prírodné. Tabletka vitamíny nenahradí. Sú istou prevenciou pred prechladnutím. Ak sme prechladnutí aj napriek správnej prevencii, je potrebné zvýšiť dávku vitamínov v podobe konzumácie čerstvej zeleniny, ovocia či šťavy. Naučme sa užívať vitamíny a zvyknúť si na ne ako na bežnú súčasť našej stravy.

Ak sa objaví teplota

Ak máme teplotu, ktorú nevieme zrážať, nevyhnutné sú lieky lebo zábaly. Ak horúčka dlho trvá, môže byť pre naše telo nebezpečná. Správne užívanie liekov radšej necháme na lekárov, no ak je naša teplota mierna, vieme si ju sami znížiť teplými čajmi a potením sa v posteli. Podľa MUDr. Petra Liptáka je pri prechladnutí dôležité sledovať príznaky. „Človek, ktorý chodí na preventívne prehliadky sa pri klasických príznakoch môže liečiť sám aj dva týždne, inak už po týždni je dobré navštíviť lekára. Pri samoliečbe sa vyhnite kvapkám proti nádche, radšej zvoľte naparovanie. A kedy k lekárovi? Ak vysoké teploty trvajú dlhšie ako tri dni, pridajú sa bolesti šije, hlavy, vracanie. Vážnym signálom pre návštevu lekára je porucha videnia, dýchavičnosť, pichanie v hrudníku.“

Čím zmierniť zachrípnutie

Ak sme zachrípnutí, najideálnejšie je s nikým sa nerozprávať a nechať svoje hlasivky v pokoji. No ak sa to skrátka nedá, skúste hovoriť normálne, pretože šepkaním by vaše hlasivky trpeli viac. Skúste s inhalovaním solí alebo bylinných odvarov. Pomôže aj zvýšená vlhkosť vzduchu v miestnosti, v ktorej spíte.

Čo s upchaným nosom

S prechladnutím sa spája aj upchaný nos, s ktorým často zápasíme, až je to nepríjemné. Pomôže vám horúci kúpeľ a pridajte doň pár kvapiek eukalyptového oleja. Dýchanie bude oveľa lepšie.

Počas prechladnutia by ste mali alkohol odložiť, vyhnite sa aj mlieku a medu. Mlieko totiž ešte viac zhusťuje hlieny a med zasa kašeľ viac dráždi. Z nápojov si doprajte ovocný, zelený čaj alebo zázvorový čaj, ktorý pomáha zlikvidovať zimnicu, obklady prinášajú úľavu pri zápale prínosových dutín a priedušiek. Prechladnutie vám pomôže skrotiť aj citrón, cesnak a cibuľa.

Ak sa váš stav nebude zlepšovať po troch dňoch, určite sa spojte so svojim obvodným lekárom!

Autor: INA
Zdroje: http:///zena/zdravie/triky-prechladnutie.html