Ceny energií rastú rýchlo – ako ušetriť na vykurovaní?

Ešte pred začatím tohtoročnej vykurovacej sezóny príde na jeseň k ďalšiemu nárastu nákladov na elektrinu a plyn, a to až o desiatky percent. Ceny energií rastú globálne najmä zo všeobecne známych dôvodov. 

 

V riadení spotreby energií v rámci vykurovania majú určitú výhodu majitelia domov
s plynovým alebo elektrickým kotlom, tepelným čerpadlom, príp. kotlom na tuhé palivá.

Ušetriť však môžu aj obyvatelia bytov s diaľkovým ovládaním. Preukázateľne účinným spôsobom úspory energií je inštalácia termostatov a radiátorových hlavíc Netatmo, ktoré sú ovládané prostredníctvom aplikácie v mobile a zároveň sú kompatibilné so všetkými typmi kotlov.

Termostatická hlavica vďaka funkcii Detekcia otvoreného okna automaticky zastaví kúrenie pri zistení, že sa v miestnosti vetrá, a zamedzí tak plytvaniu energií.

 

Tipy a triky na ekonomické vykurovanie:

  • neprekurujte miestnosti – nastavte si správnu teplotu v rôznych miestnostiach (napr. teplota v obývačke by sa mala pohybovať okolo 21 – 22 °C, v kúpeľni je príjemnejšia vyššia teplota, avšak v spálni by nemala presiahnuť viac ako 20 °C
  • regulujte teplotu – väčšina domácností nechá zapnuté kúrenie bez ohľadu na to, či niekto v danej chvíli miestnosť používa
  • vetrajte krátko a intenzívne (stav vzduchu v miestnosti postráži Inteligentný Senzor Kvality Ovzdušia v Interiéri od Netatmo)
  • dbajte na správnu izoláciu okien (staršie drevené okná je možné opatriť nalepovacím tesnením)
  • nezakrývajte radiátory, ktoré by pre svoj optimálny výkon nemali byť zakryté sušiacou sa bielizňou ani ťažkými závesmi.

Zdroj: Katarína Š.