Ako vás môže dobrá hydroizolácia kúpeľne zachrániť?

Kvôli prevencii voči plesniam a predchádzaniu náhodnému zaplaveniu susedov v byte je potrebné  v kúpeľni dodržiavať veľmi dôležitú hygienu. Ešte viac by ste si ale mali dávať pozor aj na samotnú hydroizoláciu, ktorá vám v panelovom byte môže doslova zachrániť život a ušetriť financie, pretože sa nemuíte báť, že niektorého zo susedov vytopíte. O tom, aké materiály sa majú použiť, a ako sa vyhnúť veľkým chybám počas jej inštalácie, budeme diskutovať v tomto článku.

Skutočnosť, že je nutné izolovať podlahu, aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti do stavebných konštrukcií, vie každý. V oblastiach, kde voda prúdi priamo na stenu, dôrazne odporúčame investovať do kvalitnej hydroizolácie kúpeľne, pretože len tak sa môžete vyhnúť mnohým nepríjemnostiam a problémom s vlhkosťou.

Osobitná ochrana stien pred vodou závisí od situácie a nie vždy ju potrebujete. To je však podmienené tým, že steny a priečky boli postavené z materiálov, ako napríklad univerzálna travertínová dlažba ktoré sú odolné voči vlhkosti a boli správne ošetrené.

Vetrajte
Existuje ešte jedna podmienka na dosiahnutie dokonalej izolácie od nadmernej vlhkosti v kúpeľni – dobré vetranie. Ak je vaša kúpeľňa dostatočne malá a vetranie je zlé, potom nielen vodné kvapky, ale aj para sa usadí na stenách a stropoch. Nakoniec to povedie k tvorbe huby a prinajmenšom k poškodeniu všetkého, čo je v kúpeľni. Čo si ale v rámci následných investícií na ďalšiu opravu a rekonštrukciu dovoliť samozrejme všetci nemôžeme.

Nezabudnite na dobrý systém odpadových vôd
Často sa zabúda na na spodné časti konštrukčných riešení domov alebo bytov. Niektoré staršie prevedenia kanalizačného systému nedisponujú už tak dokonalým inštalatérskym vybavením, a preto sa často vyskytujú havárie a poruchy, ktoré môžu spôsobiť škodu nielen vám, ale aj susedom. Niektoré domácnosti sa musia spoľahnúť na žumpy v Trenčíne, pretože pripojenie na sieť verejnej kanalizácie nie je z konkrétnych dôvodov možné.

Iní si zas musia dávať pozor na spomínanú hydroizoláciu a položenie dobrých základov v tejto časti domu. Aby bolo všetko dokonalé, nezabudnite si na tieto práce prizvať odborníka, ktorý vám poradí po obhliadke stavby, akým izolačný materiál zvoliť, a ktoré ďalšie riešenia by boli ešte vhodné. Robte to rozumne a s ohľadom na možnosť dlhodobého využitia. Šetrí vám to ďalšie peniaze!

Zdroj: Ľuboš J.
Foto: Shutterstock