Chcete zažiť dokonalú lyžovačku? Navštívte Saalbach v Rakúsku!

Najväčšia lyžiarska oblasť v Rakúsku sa môže pochváliť počtom 270 kilometrov zjazdoviek, 70 lanoviek, vyše 60 útulnými hotelmi a apartmánovými domami. Toto všetko nájdete v najkrajšom údolí pri Zell am See. Pre všetkých priaznivcov zimných športov ponúka „Skicircus“ Saalbach na snehu maximálny pôžitok.

Spomínaných 270 kilometrov zjazdoviek sa delí na 140 km modrých pre začiatočníkov, 112 km červených pre pokročilých a 18 km čiernych tratí pre zdatných lyžiarov. S mnohými snow parkmi, freeride parkmi, osvetlenými zjazdovkami a sánkarskými dráhami patrí tento región k jedným z najrozmanitejších areálov v celom Rakúsku. O poriadnu porciu akcie a zábavy sa starajú trate s možnosťami merania rýchlosti, videozáznamom jazdy, pretekárske trasy, snow traily, alebo napríklad aj snowtubing a iné moderné trendy zimných aktivít. Nielen na zjazdovke to však žije. Záujemcovia si môžu vyskúšať aj jazdu na snežných skútroch, adrenalínovú šmykľavku „Flying Fox XXL“, či cestu v korunách stromov a mnoho ďalšieho.

Dve nové rýchle lanovky
Skicircus investoval v roku 2016 až 42,2 milióna eur do nových lanoviek, zasnežovacích zariadení a do ďalšej ponuky služieb pre návštevníkov. V Saalbachu bola nahradená lanovka Schönleitenbahn top moderným 10-miestnym kabínovým variantom. Tým sa zvýšila prepravná kapacita z 2 048 až na 3 200 ľudí za hodinu, čo znamená viac lyžovania a menej čakania. Samé príjemné zážitky garantuje taktiež nový 12-miestny Express v Hinterglemme z údolnej stanice Oberschwarzach do hornej stanice Gungau. Pohodlne spája Zwölferkogelbahn s cvičnými vlekmi v oblasti  Westgipfel. Za hodinu nová dráha prepraví až 2 400 osôb. V roku 2016 vznikla taktiež nová zásobná nádrž Asitz II v Leogangu. Vďaka nej môže byť teraz umelo zasnežených až 90% Skicircusu.

Čistá radosť z freeridu
Freeride, to je viac než len stopa tiahnúca sa čerstvým snehom. Freeride znamená predovšetkým užiť si pocit neobmedzenej slobody. Skicircus Saalbach Hinterglemm ponúka priaznivcom jazdy mimo bežne užívaných terénov mnoho trás, s rôznymi stupňami náročnosti, informačné centrá, freeride lounge, lavínové vyhľadávače k zapožičaniu a mnoho ďalšieho. Vďaka pripojeniu lyžiarskej oblasti Fieberbrunn sa stal Skicircus absolútnou Mekkou pre všetkých nadšencov freeridu.

WInteraufnahmen vom 25. Jaenner 2012 in Lofer. © Kerstin Joensson

Ideálne miesto pre severské športy
Tým, ktorí sa chcú na dovolenke prejsť na bežkách, ponúka Centrum severských športov (Nordisches Kompetenzzentrum) v Saalfelden Leogangu perfektné podmienky. Rozsiahla sieť trás vhodných pre klasiku aj „korčuľovanie“ je každý deň poctivo upravovaná. Celkovo je v Skicircuse Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn k dispozícii 290 km stôp. Rovnako ako je tomu pri zjazdovkách, každá trať je taktiež rozlíšená podľa stupňa obtiažnosti. Trénuje tu koniec koncov aj svetoznámy biatlonový pretekár Simon Eder.

Zimný program mimo zjazdovky
V Asitze je zábava na saniach pre malých aj veľkých zaručená. Na sánkársku dráhu sa dostanete pohodlne lanovkou Asitzbahn, v utorok a v piatok aj v noci. Veľmi obľúbená je taktiež prírodná, šesť kilometrov dlhá sánkárska dráha v Bibergu pri Saalfeldene. Ďalšia sa nachádza v Saalbach Hinterglemmu na hore Reiterkogel a z kopce dolu je to 3 km.

Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang okrem toho ponúka 260 km zimných trás v idylických prírodných kulisách pre všetkých turistov aj priaznivcov výletov na snežniciach.

Korčuľovanie je možné na klzisku v Ritzensee v Saalfeldene, alebo v Športovom centre Saalbach Hinterglemm.

V závere údolia Saalbach Hinterglemm sa nachádza aj cestička v korunách stromov, ktorá je najvyššie položenou zimnou trasou tohto druhu v Európe. Celý okruh má 5 km a jeho súčasťou je aj jedinečný 200 m dlhý most vo výške 42 metrov nad údolím. Hovorí sa mu taktiež „Golden Gate Bridge Alp“ a ponúka prekrásny výhľad na okolitú panorámu hôr.

V Leogangu nájdete aj najdlhšiu a najrýchlejšiu lanovú šmykľavku na svete. „Flying Fox XXL“ ide až rýchlosťou 130 km/h po 1,6 km dlhom lane vo výške približne 140 metrov nad zemou až do údolia, kde automaticky zastavíte a nemusíte sa o nič starať (lanová šmykľavka otvára od 4.marca 2017).