Deflektory na auto – aké typy poznáme a čo je ich účelom?

Zdroj foto: Vitaliy Kyrychuk / Shutterstock.com

Deflektory zvyšujú aerodynamiku, prúdenie vzduchu a menia jeho trajektóriu, čím sa minimalizuje hluk v kabíne auta. Zabraňujú tiež nasávaniu nečistôt do vnútra vozidla. V popredí je ich funkčná stránka, avšak prihliada sa aj na estetiku – často sa používajú ako dizajnový prvok pri tuningu. Aké typy deflektorov poznáme a aký je ich primárny účel?

 

Deflektory na okná auta

Okenné deflektory (ozn. aj ofuky alebo veterné clony) minimalizujú aerodynamický hluk, zabraňujú prievanu, udržiavajú prirodzenú cirkuláciu vzduchu a chránia pred vlhkosťou a nečistotami z exteriéru. Môžete tak pokojne vetrať aj pri silnejšom vetre alebo daždi. Okenné deflektory sú najčastejšie dostupné v tmavej dymovej farbe, ktorá znižuje priepustnosť UV žiarenia a sú špeciálne navrhnuté na mieru pre daný typ vozidla.

Inštalovať ich možno na bočné predné i zadné okná osobných a nákladných áut. Pozor, už pri kúpe je potrebné sa rozhodnúť, či chcete deflektory aj na zadné okná. Sada na zadné okná sa totiž samostatne nepredáva.

Podľa spôsobu inštalácie zároveň rozlišujeme zasúvacie deflektory usadené do gumového tesnenia okenného rámu alebo deflektory určené na lepenie na rám dverí auta pomocou montážnej pásky.

Okrem toho môžete zvážiť aj deflektor na čelné sklo, ktorého úlohou je zabezpečiť odvod vody na strechu auta a chrániť tak bočné sklá. V ponuke sú aj deflektory (clony) strešného okna z vysokokvalitného, pružného a odolného plastu – odolnosť voči poveternostným podmienkam a UV žiareniu.

 

Deflektor prednej kapoty

Ďalším praktickým príslušenstvom vozidla sú deflektory prednej kapoty (ozn. aj kryty kapoty), ktorých primárnym účelom je ochrana laku pred mechanickým poškodením, napr. v dôsledku odletujúcich kamienkov či iných nečistôt. Aerodynamický tvar predných deflektorov (presné tvarovanie pre konkrétne modely) usmerňuje trajektóriu vzduchu počas jazdy a odpudzuje tak drobný hmyz. Deflektory okrem ochrany vozidla vylepšujú aj jeho vzhľad a dodávajú mu športový image.

Inštalácia krytu prednej kapoty je jednoduchá a nevyžaduje žiadny zásah do konštrukcie vozidla, tzn. je bez vŕtania či dokonca lepenia. Je namontovaný nad svetlometmi auta.

Zdroj: Alžbeta B.