Developer CRESCO REAL ESTATE napriek koronakríze zvýšil predaj o tretinu

Recesia ekonomiky sa v aktuálnej situácii zatiaľ v realitnom a stavebnom trhu neodrazila. Potvrdzuje to najväčší rezidenčný developer na Slovensku CRESCO REAL ESTATE. Developer najväčšej štvrte Slnečnice v hlavnom meste zvýšil predaj v druhom kvartáli o tretinu. Počas pandémie však klesol počet investičných nákupov.

Hoci aj naša spoločnosť pocítila utlmený dopyt, potešilo nás, že išlo o krátkodobú situáciu, ktorá sa prejavila najvýraznejšie v apríli tohto roka. V nasledujúcich mesiacoch však krivka záujmu zákazníkov o nové bývanie zaznamenala stúpajúcu tendenciu. V druhom kvartáli sme predali o 30 % viac bytov ako v prvom štvrťroku tohto roka. Veľmi pozitívne sa vyvíja tretí kvartál, kde sme už na číslach predaja z druhého kvartálu,“ hovorí Michal Pauer, obchodný riaditeľ CRESCO REAL ESTATE v Bratislave. 

Podľa neho ani  sprísnenie získania hypoték počas pandémie počet kupujúcich príliš neovplyvnilo. „Klesol však počet investičných nákupov, čo tvorilo zhruba 10% našich klientov. V období vrcholiacej koronakrízy sme predávali rozlohou väčšie byty, aktuálne je už opäť záujem o celé portfólio. Ponuka bývania v Bratislave je stále veľmi obmedzená, a preto očakávame, že aj ceny novostavieb v určitých lokalitách ešte porastú,“ vysvetľuje M. Pauer.

Trend záujmu o menšie byty potvrdzuje aj záujem klientov o dostupné mestské bývanie v ostatnej etape Slnečníc –  POP.  Hoci spoločnosť spustila jej predaj len začiatkom roka, v prvom objekte je predaných už 35 % bytov. Dôvodom je nielen dostupné mestské bývanie, ale aj blízkosť budúcej električky a menšia rozloha bytov – prevažujú jedno- a dvojizbové.

Aktuálne má CRESCO REAL ESTATE v najväčšej štvrti Slnečnice rozostavaných približne 1 500 bytov, z nich takmer polovicu plánuje do konca roka aj úplne dokončiť.

Developer rovnako ako ostatné spoločnosti od začiatku koronakrízy pristúpil k opatreniam na ochranu zdravia zamestnancov, klientov aj budúcich obyvateľov. „Reštrikčné opatrenia v súvislosti s koronakrízou sa, samozrejme, dotkli aj našej spoločnosti, ale skôr vo význame sprísnených hygienických pravidiel dodržiavaných na stavbách či krátkodobých výpadkov v subdodávkach alebo dočasného nedostatku pracovných síl. Zásadnejšie to však neovplyvnilo časové harmonogramy projektov realizovaných CRESCO REAL ESTATE,“ dodáva Michal Pauer.

Slovenská spoločnosť CRESCO REAL ESTATE vlani opäť potvrdila pozíciu najväčšieho rezidenčného developera na Slovensku. Vyplýva to aj z rebríčka TOP 10 lídrov vo výstavbe nových bytov na slovenskom trhu magazínu INDEX*. Za prvenstvo vďačí developer projektu Slnečnice – novej štvrti na bývanie v bratislavskej Petržalke. Cieľom developera je v lokalite postaviť do roku 2030 vyše 10-tisíc bytov.

CRESCO REAL ESTATE doteraz celkovo dokončil na Slovensku 4 170 bytov, z nich až 60 % tvoria byty v Slnečniciach. Aktuálne je vo výstavbe v novej mestskej štvrti ďalších 1 370 bytov.

Zdroj: Katarína Š.