Elektrické auto teraz kúpite už za menej ako 20 000 eur – vďaka dotácii od štátu

Budúcnosť vo forme tichých a bez škodlivých emisií jazdiacich automobilov sa priblížila na dosah ruky aj bežným slovenským motoristom. Vďaka dotácii od štátu teraz môžete kúpiť čisto elektrické auto už za menej ako 20 tisíc eur.

 Hovoríme síce len o malom, mestskom Volkswagene e-up!, aj ten však ponúka dostatočný priestor pre štyroch cestujúcich, motor s výkonom 82 koní a slušnú výbavu na palube.

Slovenská vláda sa rozhodla zaviesť od 11. novembra 2016 čosi ako moderné  „šrotovné“, len s tým rozdielom, že svoje staré auto nemusíte dávať zošrotovať, aby ste dostali 5 000 eur na nákup elektrického a 3 000 eur na nákup plug-in hybridného vozidla (modely s klasickým spaľovacím motorom a elektromotorom vybavený akumulátormi, ktoré sa dajú nabíjať aj zo zásuvky). Ministerstvo hospodárstva v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu SR (ZAP) uvoľnilo na „rozdávanie“ sumu 5,2 milióna eur, z ktorej môžu elektrickí motoristi čerpať dotáciu do konca roka 2017, alebo do vyčerpania uvedenej sumy.

Podmienkou je, aby bolo elektrické vozidlo kúpené nové na Slovensku a aby malo slovenské EČV.  Aby sa zabránilo špekulatívnym predajom a následným vývozom elektroautomobilov do zahraničia, suma dotácie na každé vozidlo bude rozdelená na tri časti: prvá časť sa vyplatí priamo pri predaji, druhá po roku a tretia po dvoch rokoch. V praxi to bude fungovať tak, že pri kúpe vozidla si predajca rezervuje prostriedky u ZAP a majiteľ vozidla by zhruba do dvoch mesiacov mal dostať prvú splátku. To podľa nás nie je práve najšťastnejšie riešenie, ale naša vláda je presvedčená o opaku – nič sa teda nedá robiť…

No nič to – poďme sa radšej pozrieť, z akých elektrických a hybridných áut typu PHEV (plug-in hybrid) si dnes možno na Slovensku vyberať.

Ako sme už spomínali na začiatku najlacnejším elektrickým autom na Slovensku je momentálne Volkswagen e-up!, ktorý kúpite bez dotácie za 24 890 eur. Najviac obľúbeným je však Nissan Leaf s cenovkou od 29 050 eur. Japonský výrobca ponúka aj zaujímavú dodávku Nissan NV200, ktorá stojí ešte o čosi menej 26 900 eur. Elektrické auto má v ponuke aj Kia (Soul: od 29 110 eur), Hyundai (Ioniq: od 34 990 eur), Mercedes-Benz (B electric drive: od 39 480 eur) a VW ponúka aj tradičný bestseller Golf v čisto elektrickom prevedení (od 36 100 eur).Pokiaľ ešte celkom nedôverujete elektrickým automobilom s ich pomerne krátkym dojazdom a dlhou dobou nabíjania batérií, môžete siahnuť po hybridných vozidlách typu plug-in, ktoré umožňujú jazdu čisto na elektrinu do vzdialenosti zhruba 40 až 50 km (skvelé na každodenné dochádzanie za prácou z okolitých „satelitov“ do centra mesta) a v prípade dlhšej cesty sa môžete spoľahnúť na tradičný spaľovací motor a benzín v nádrži. Ponuka je pomerne bohatá – od BMW radu 3 za 30 500 eur, VW Passat (od 39 320 eur), cez Mitsubishi Outlander (od 45 500 eur), až po luxusné Volvo CX90 (76 400 eur), BMW X5 (od 71 150 eur), či  Audi Q7 (od 81 380 eur).

Pokiaľ disponujete vo svojom rodinnom dome, alebo vo svojej garáži dostatočne dimenzovanou prípojkou elektriny, nič vám už teraz nebráni vykročiť do budúcnosti a zameniť svoj zastaralý, smradľavý a hlučný naftový „traktor“ za moderný, tichý a čistý elektromobil, alebo hybrid.

 

Text: Martin Benkovič, foto: archív LPM