Michal Krysta získal ako prvý Čech striebro v pretekoch Globe 5.80 Transat

Preteky Globe 5.80 Transat sa prvýkrát konali na športových jachtách postavených na mieru. Prihlásených bolo približne 30 pretekárov, ale väčšina z nich nestihla dokončiť loď včas. Takže 6 námorníci začali extrémnu cestu a boli pripojené k hlavnému organizátorovi pretekov, austrálsky Don Mclntyre. Do cieľa ako prvý dorazil tridsaťtriročný Švajčiar Etienne Messikommer, za ním 24 námorných míľ za ním dobehol Čech Michal Krysta, ktorý získal striebro.

Michal Krysta je už niekoľko rokov jedným z najvšestrannejších športovcov v českom outdoore. Jachtingu sa venuje od svojich šiestich rokov. Úspech v pretekoch pre mňa znamená splnenie jedného z najväčších chlapčenských snov. Veľká vďaka patrí aj hlavnému sponzorovi podujatia, spoločnosti NaturaMed, a najmä mojej partnerke Kláre, pre ktorú to bolo náročné obdobie,“ hovorí Michal Krysta. Preteky sa začali 17. novembra v portugalskom Lagose a zástupca tímu ProMan Plus dorazil do cieľa na karibskom ostrove Antiqua 14. decembra po 26 dňoch. Účasť na pretekoch, vrátane štartovného za jednotlivé etapy, stála športovca približne 2 milióny korún.

Medzinárodný úspech v extrémnych podmienkach
Počas pretekov Michal denne prešiel v priemere 222 km a mal pri tom rýchlosť 9,3 km/h, pričom jeho maximálna rýchlosť bola 31 km/h. Okrem extrémnych poveternostných podmienok bojoval dobrodruh aj s nedostatkom jedla a spánku. Denne mal len 500 gramov jedla. Priemerný čas tvrdého spánku bol len asi 30 minút denne, čo bolo takmer na hranici fyzických a duševných síl. Najdlhšie vydržal Michal bez spánku 96 hodín alebo 4 dni. Nie je to prekvapujúce. Na otvorenom mori, kde vlny v niektorých úsekoch dosahujú až 5 metrov a vietor fúka rýchlosťou okolo 45 km/h, môžu o prežití rozhodnúť doslova sekundy. Súťažiaci musel byť neustále v strehu.

Atlantik pokoril na člne z preglejky
Trieda lodí Globe 5.80 je vyrobená z preglejky a pretekári si ich stavajú svojpomocne. Jachtu s názvom Menawan postavil Michal v prenajatej dielni na Morave, odkiaľ pochádza. Výsledkom bolo plavidlo dlhé 5,7 m a široké 2,24 m. V poveternostných podmienkach Atlantického oceánu je takmer nepredstaviteľné, že si loď udržala stabilitu pri väčších vlnách a silnejších nárazoch vetra. Okrem toho Michal dokončil preteky sólo, bez pomocného plavidla.

Zdroj: Vladimír P.