Fantastický svet zvieracích mláďat na TV Spektrum

Nielen šteniatka a mačiatka organizujú preteky v roztomilosti. Aj mláďatá divokých zvierat trhajú rekordy sledovanosti. Počas mája budete môcť na stanici Spektrum sledovať minisériu Mláďatá, prvé mesiace a prvé kroky horskej gorily, sloníčaťa a polárnej líšky. Ako vedia, kto je nepriateľ, ako sa vyznajú v hlbokom pralese? Svet divokých mláďat je fascinujúci, vybrali sme len pár zaujímavostí.

 

 • 22 mesiacov čaká maličký slon, než uzrie svetlo sveta. A na svoje prekvapenie má na tvári niečo neobyčajné. Áno, presne tak, sloníčatá netušia, na čo im slúži chobot, zakopávajú oňho a kým sa naučia chobotom napiť, vypustia veľa bubliniek. Jedna vec je im ale hneď jasná: chobot je skvelý cumlík!
 • Koaly sú vačkovce, takže sa rodia extrémne nevyvinuté. Slepé, hluché, o veľkosti fazuľky, rýchlo prelezú k mamičke do vaku. Zostanú tam pol roka a ďalší pol rok sa pevne držia maminho chrbta. Do vaku chodia len jesť a spať.
 • Prasatá sú extrémne inteligentné zvieratá, hovorí sa, že sú múdrejšie ako psy. Vedci tvrdia, že v dvoch týždňoch prasiatka dokážu rozpoznať hlas svojej matky. A tiež tvrdia, že mamičky svojim prasiatkam spievajú uspávanky.
 • Taká panda môže vážiť až 136 kg a vysoká môže byť až 1,5 metra. Ale mláďatá sa rodia skutočne miniatúrne malé pandy vážia pri narodení len 100 gramov. A mamička ich prvý mesiac skutočne bedlivo stráži – necháva ich ležať len na sebe a prikrýva ich tlapou alebo hlavou.
 • Zimný spánok sa nedá oklamať, potvrdí desať medveďov z desiatich. Počas hibernácie sa ich srdcová frekvencia zníži na minimum, prestanú jesť, piť a tráviť. A to dokonca aj tehotné. Mláďatá medveďov hnedých sa rodia v novembri a decembri, medvedice sa prebudia len na nevyhnutne potrebnú dobu pôrodu. Mláďatá sa teda koja sami, pokým sa na jar celá rodinka šťastne neprebudí.
 • Nosorožce sú chodiacim tankom s obrovským razidlom vpredu. Našťastie pre nosorožie mamičky im tento roh rastie až po narodení. Na svet prichádzajú ako roztomilé zavalité vráskavé poníky a trvá zhruba päť mesiacov, kým sa im začne vytvárať strach budiaca ozdoba.
 • Aj mamy ježkov majú šťastie. Malí ježkovia sa rodia s jemnou ružovou kožou. Už sú na nej ale značné hrbolčeky so základmi ostňov. Už po pár hodinách sa vykľujú prvé, ešte nebadateľné pichliače. Po niekoľkých dňoch ich nahradia druhé, väčšie a tmavšie, a postupne sa pridá aj typické pruhovanie. Až o niekoľko mesiacov dostanú ježkovia teenageri „dospelé“ pichliače.
 • Rovnako ako ľudia, aj psy majú zo začiatku mliečne zuby, ktorých je podstatne menej než tých stálych. Šteňatá majú 28 zubov, ale v dospelosti ich bude 42.
 • Plesknutie po zadočku v pôrodnici? To žirafy sa rodia s poriadnou ranou. Žirafy rodia v stoji, takže mláďatko padá zo 180 cm. A nestráca čas, už do pol hodiny sa malá žirafka postaví na vlastné a skúša – rozkošne nemotorne – prvé krôčiky.
 • Veľa rodičov v nebezpečenstve svoje mláďa opustí alebo dokonca zožerie. Ak veverička narazí na opustené veveričie mláďa, adoptuje si ho a vychová ako svoje vlastné.
 • Máte chuť vyhodiť váhu z okna, keď ráno ukáže o kilo viac? Malý vráskavec obrovský priberie za jediný deň viac než 100 kg! Mláďatá najväčších zvierat na svete priberajú až 4,5 kg za hodinu.
 • Nechajte sa ohromiť mláďatami na TV Spektrum v minisérii Mláďatá – prvé mesiace, prvé roky. Sledujte v sobotu 26. júna od 10:05 na TV Spektrum.

 

Mláďatá – prvé mesiace, prvé kroky    

Typické spôsoby správania. Dojemné príbehy. Vedecké poznatky. Prvé mesiace a prvé rozkukávanie… Tento seriál sleduje šesť zvieracích mláďat v prvých dvanástich mesiacoch ich života v divočine, plných objavov a dobrodružstiev. Mláďa horskej gorily sa čím ďalej tým lepšie orientuje v labyrinte hustého lesa. Sloníča sa naučí, aký je rozdiel medzi priateľom a nepriateľom. Veľa mláďat polárnej líšky zápasí s prostredím, aby sa v ňom každé samostatne naučilo žiť a prežiť. A to ešte skôr, než nastane krutá zima. Vďaka záberom natočeným z minimálnej, takmer intímnej vzdialenosti vrhá tento seriál nové svetlo na svet mláďat, svoriek a iných zvieracích skupín, ako aj na rozličné nové situácie, pred ktoré ich už len svojou existenciou stavia človek.

Zdroj: Nikol M.