Inovácia pre konské kopytá: výrobca pnaumatík predstavil nový pôsobivý chránič kopyta na gumovej báze

Milovníci koní zbožňujú pohyb na konskom chrbte, či už ide o elegantný klus alebo rýchly cval. Základným prvkom, ktorý umožňuje užívať si jazdu na koni, je zabezpečenie stabilného chodu koňa na akomkoľvek povrchu. Spoločnosť ContiTech v spolupráci s výrobcom materiálu turfcord uviedla do výroby nový typ podporného chrániča konských kopýt. Inovatívnemu riešeniu bolo teraz udelené konské ocenenie za inováciu „Innovation Pferd“ na jazdecko–poľovníckej výstave Pferd & Jagd.

 

Spoločnosť Continental sa vracia ku koreňom, keďže pri svojom vzniku vyrábala v hlavnom závode v Hannoveri výrobky z mäkkej gumy a pogumované tkaniny pre koče a bicykle. Nový produkt je výsledkom hĺbkového vývoja, ktorý spôsobí revolúciu v práci podkúvačov. Na rozdiel od ostatných chráničov kopýt na základe z elastoméru zostáva turfcord pripevnený ku kopytu až osem týždňov, a teda nejde len o dočasné riešenie. Taktiež sa líši od štandardných podkov, ktoré sa používali na ochranu konských kopýt pred nadmerným zaťažením viac ako 1000 rokov. Keďže kovový materiál, z ktorého je vyrobená klasická podkova, je ťažký, má vplyv na chod koňa a príliš pevná ochrana znamená, že kopyto nemôže plniť svoju prirodzenú tlmiacu funkciu. Podkova zároveň skracuje dĺžku kroku o približne desať percent. Ďalšou nevýhodou je, že kov sa pripevňuje priamo na kopyto špeciálnymi klincami. To predstavuje nielen námahu pre podkúvača koní, ale zároveň ide aj o čistý stres pre zviera. Pripevňovanie podkovy klincami narušuje rohovinovú vrstvu kopyta. Tým sa zabraňuje zdravému rastu kopyta v priebehu šiestich až ôsmich týždňov nosenia podkovy.

Pre nás bolo dôležité, aby sme pre podkovy vytvorili alternatívu, ktorá by predstavovala trvalú ochranu kopýt bez všetkých týchto nevýhod,“ poznamenáva Erich Buschmann zo spoločnosti turfcord. „Vďaka pracovitým ľuďom z vývoja sa nám konečne podarilo dosiahnuť tento cieľ. Celý tím je hrdý na skutočnosť, že materiálu turfcord a jeho potenciálu bolo udelením tohto ocenenia vyjadrené veľké uznanie.“

Tréningová dielňa spoločnosti Continental v Korbachu celé roky asistovala na vývoji materiálu turfcord. Inovatívny chránič kopyta vyrába spoločnosť ContiTech vo svojej prevádzke v hannoverskej časti Stöcken. „S našimi skúsenosťami v oblasti výroby a elastomérov sa nám podarilo dosiahnuť ďalšie optimalizácie materiálu turfcord, aby sme ho mohli pripraviť do výroby,“ vysvetľuje Kai Frühauf, riaditeľ spoločnosti ContiTech Vibration Control.

Chránič kopyta z turfcordu je dostupný v dvoch modeloch určených pre predné a zadné kopytá, pričom každý sa dodáva v dvanástich veľkostiach. Podkúvači ich pripevňujú pomocou špeciálneho lepidla pri pravidelnom strúhaní kopyta. Popri bežnom strúhaní sa chránič dá bezbolestne odstrániť pomocou klieští a rašple a následne sa vymení. Dá sa tak úplne vyhnúť namáhavému pripevňovaniu podkovy klincami, ktoré je problematické hlavne pre citlivejšie zvieratá. Chránič sa nosí šesť až osem týždňov a počas tohto obdobia sa dokonca zväčšuje spolu s kopytom. Keďže materiál je ľahký a tlmí nárazy, znižuje namáhanie kĺbov koňa. „Tak dosiahneme, že kôň sa cíti, ako keby vôbec nebol podkutý,“ tvrdí Buschmann.