Je dobré vedieť viac

Probiotiká ešte pred pár rokmi akoby neboli. Civilizovaný spôsob života však svet priviedol k mnohým zdravotným ťažkostiam, tzv. civilizačným ochoreniam, a tak sa o nich začalo v posledných rokoch intenzívnejšie hovoriť. Probiotiká totiž významne pôsobia na naše zdravie aj na chorobu. Je preto dobré vedieť o nich viac.

 

Znie to naozaj neuveriteľne, ale malé baktérie rozhodujú či spolurozhodujú o tom, čo je pre nás najdôležitejšie – o našom zdraví. Najnovšie lekárske výskumy našli jeden z dôležitých dielikov, ktorý chýbal do „skladačky” zvanej zdravie. Koncom minulého storočia sa veľa problémov riešilo antibiotikami. Prvý dojem bol výborný. Po pár rokoch sa začalo ukazovať, že baktérie sa dokážu prispôsobiť tomu, čo ich pôvodne malo zabíjať, antibiotiká začali strácať svoju účinnosť, a dnes treba vyvíjať vždy nové.

Práve probiotiká dokážu zvnútra účinne stáť v ceste škodlivým mikroorganizmom či infekciám. Pri správnej strave a životnom štýle by sme síce mohli svoj imunitný systém oveľa lepšie pripraviť na boj s mikroorganizmami, lenže vzdať sa súčasného životného štýlu sa už dokáže asi málokto. Vďaka probiotickým preparátom však môžeme odstraňovať aspoň časť chýb, ktoré na sebe páchame.

Probiotické kmene sa vyznačujú vysokou kolonizačnou schopnosťou počas konzumácie prípravku, ale aj po skončení jeho podávania. Sú tolerantné k žalúdočným a žlčovým kyselinám, adherujú vo vysokom počte na sliznicu tráviaceho traktu, stimulujú imunitný systém a zachovávajú si vysokú životnosť pri spracovaní, lyofilizácii a pri skladovaní.

Pôsobia na správne zloženie črevnej flóry, stimulujú pôsobenie betaglukánu, priaznivo účinkujú na kolostrum, majú antioxidačný vplyv na minerálne látky a podporujú preventívny váznam vitamínu C.

Autor: -aka-