Čínska medicína a alergie

Podľa čínskych lekárov sú alergie znakom  nerovnováhy organizmu. Väčšina alergií zasahuje dýchacie orgány a kožu.
Podľa čínskej medicíny tieto orgány súvisia s okruhom pľúca a hrubé črevo, teda zažívacím systémom. Ak ho dlhodobo bombardujeme škodlivinami v strave a organizmus dostatočne neprečisťujeme, prejaví sa to buď problémami s dýchacím ústrojenstvom alebo sa na pokožke vytvoria vyrážky a ekzémy. Nádcha a kašeľ je podľa čínskej medicíny snaha organizmu dostať škodliviny z tela von. Práve preto je veľmi dôležité na začiatku upraviť stravu a aj svoje postoj k životu.

Špeciálne bylinkové zmesi

Podľa čínskych lekárov alergia nie je len záležitosťou pľúc, očí, hrdla a nosnej sliznice, ale nerovnováhy viacerých orgánov, respektíve celého organizmu. Pri liečbe preto postupujú celostne. Pacientom odporúčajú špeciálne namiešané bylinné zmesi, ktoré harmonizujú pľúca, pečeň, pankreas.

Harmonizácia ihličkami

Výborný účinok má aj akupunktúra celotelová alebo len ušná. Ihličky napichané do ucha účinkujú takmer okamžite. Pri presnej aplikácii ihly je možné pozorovať tzv. „sekundový“ fenomén. V priebehu niekoľkých sekúnd, prípadne minút dôjde k výraznej úľave od problémov. Účinok ušnej akupunktúry sa predĺži aplikovaním  tzv. „trvalky“, ktorá pri podkožnej aplikácii a prelepení malou náplasťou vydrží v uchu dva až tri mesiace. Nevýhodou ušnej akupunktúry je, že keď ihlička vypadne, jej účinok postupne slabne a po pár dňoch zmizne. V takomto prípade treba trvalku znovu aplikovať, najlepšie do druhého ucha, aby si to prvé od ihly „odpočinulo“. Omnoho efektívnejšia je však celotelová akupunktúra. Viac sa zameriava na liečbu príčin alergie.

Celotelová akupunktúra

Pri aplikácii akupunktúrnych ihiel do vybraných bodov meridiánu pľúc, hrubého čreva, močového mechúra, pankreasu,  sleziny, žalúdka dochádza k harmonizácii týchto orgánov. Podľa tradičnej čínskej medicíny práve nerovnováha týchto orgánov súvisí so vznikom a rozvojom alergií. Nevýhodou celkovej akupunktúry je, že pacient musí pravidelne navštevovať ambulanciu dva- až trikrát týždenne. Odradiť môže aj cena. Účinok tohto typu akupunktúry je však dlhodobý a pri včasnom začatí liečby, teda ešte pred výskytom alergénu v prírode, môže pretrvať počas celej sezóny. Pri opakovanej aplikácii telovej akupunktúry v priebehu niekoľkých rokov po sebe, alergie vraj postupne slabnú a môžu celkom zmiznúť.

Zdroj: Erno