KHL v kocke trochu inak. Zaujímavosti, dáta, fakty.

KHL vznikla v roku 2008. Nový projekt a vidina zaujímavého zárobku prilákali veľmi skoro také esá, ako sú Jaromír Jágr, Alexandr Radulov, Ray Emery či Sergei Brylin. Bolo hneď jasné, že ak sa spojí tradičná kvalitná ruská hokejová škola s hviezdami zo zámoria, športová kvalita bude zaručená. 

Gagarinov pohár, udeľovaný víťazovi sezóny, je vyrobený zo striebra so zlatými prvkami, nesie hrdé meno prvého človeka na obežnej dráhe a váži 18 kg, o dva a pol kilogramu viac ako slávny Stanley Cup. V Spojených štátoch zveličene hovoria, že je to kvôli odpočúvaciemu zariadeniu KGB.

Pohár bol pomenovaný po Jurijovi Gagarinovi, pretože ruskí občania cítili túžbu spojiť meno výkladnej skrine ruského národného športu s dosiahnutím veľkých úspechov v podobe muža, ktorý sa sám stal symbolom národa. Zakladatelia KHL videli v jeho lete do vesmíra metaforu pre vtedajší ruský prelom v hokeji.  Gagarin sám hokej hral, aj keď nie na takej úrovni.

Pôvodne sa liga mala volať podľa bývalej hviezdy CSKA Moskva a trénerovi zbornej, Anatolijovi Tarasovovi, ktorý je považovaný za „otca sovietskeho hokeja“, ale Gagarin je známejší pre bežnú populáciu.

Jedným z najlepších tímov súčasnosti je úradujúci majster CSKA Moskva. Je výkladnou skriňou energetického gigantu Rosneft z väčšiny ovládaného ruskou vládou. CSKA je organizácia, ktorá má 32 ruských titulov a dala svetu 14 víťazov Stanley cupu, z toho 4 trojnásobné. Fjodorov, Fetisov, Khabibulin a Zubov.

CSKA odohralo 36 zápasov s tímami NHL väčšinou v rámci Super Série. Z toho 28 vyhralo a len 8 krát ich porazili.

Najstarším hráčom KHL je Pavel Datsyuk z Avtomobilistu. 20. júla 2020 oslávi 42 rokov. Najmladší je Shakir Mukhamadullin z Ufy. V januári dovŕšil 18 rokov.

Najvyšším hráčom je fínsky reprezentant hájaci farby Jokeritu, Marko Anttila s 203 centimetrami.

Najťažším hráčom je 119 kg vážiaci Yevgenij Artyukhin z Vityazu. Ruský obor váži 119 kg a meria 195 cm. Je rovnako najtrestanejším hráčom histórie KHL. Nazbieral 1026 trestných minút v 358 zápasoch.

Najnižších hráčov má KHL troch. 170 cm meria Justin Azevedo z Kazane, Pavel Denisov z Dinama Minsk a Artyom Manukyan z Omsku, ktorý je zároveň s 63 kg najľahším hráčom ligy.

Najúspešnejším hráčom je Danis Zaripov, ktorý oslavoval Gagarinov pohár päťkrát. Trikrát v drese Kazane a dvakrát v Magnitogorsku.

Najviac trestných minút v jednej sezóne KHL (374), nazbieral v ročníku 2009-2010 Kanaďan Darcy Verot v drese Vityazu Čechov.

S jeho menom sa spája aj rekordný zápas v počte udelených trestných minút. Jeho svojrázne poňatie hokeja prerástlo do obludných rozmerov 9. januára 2010, keď bolo stretnutie medzi Vityazom a Avangardom prerušené po 3 minútach a 39 sekundách. Darcy Verot vypálil puk po súperovi a strhli sa udalosti, v hokeji do tej doby nevídané. Rozhodcovia udelili monštruóznych 707 trestných minút, čím sa zaslúžili o nový svetový rekord, celkom 33 hráčov z oboch tímov bolo vylúčených, rovnako ako obaja hlavní tréneri. KHL uložila pokuty celkom 5,7 miliónov rubľov.

Najviac rekordov v KHL drží stále aktívny Sergej Mozyakin. Útočník Magnitogorsku je najlepším strelcom s 341 gólmi v 647 zápasoch, získal aj najviac bodov, 735 a má aj najviac asistencií 394. Zároveň má aj najviac odohraných zápasov 647.

Kapitolou samou o sebe je každoročná januárová All Star Game. Prvý ročník sa konal pod šírym nebom na Červenom námestí v Moskve. V rámci súťaží zručností v priebehu rokov padol napríklad svetový rekord v tvrdosti streľby Denisa Kulyasha, videli sme Tarasenkov neopozeraný magický kúsok pri nájazdoch s pukom priviazaným k hokejke, Anisinovu a Maioneho spevácku vsuvku či Říhove intermezzo, kedy hráčom pri time oute namiesto pokynov rozdával cigarety kolegu Znaroka.

V KHL si vážia slovenských hokejistov. V dvanásťročnej histórii si ligu zahralo 120 slovenských hráčov v poli a 11 brankárov. Momentálne pôsobí v KHL 5 hráčov zo Slovenska v poli a 1 brankár.  Martin Bakoš – Admiral Vladivostok, Marek Ďaloga – Dinamo Riga, Michal Čajkovský – Dynamo Moskva, Dávid Bondra – Kunlun Red Star, Adam Liška – Severstal Čerepovec, Július Hudáček – Spartak Moskva.

Historicky najúspešnejší je Marcel Hossa, ktorý hral v Rige, Spartaku, Kazani a klube Lev Praha medzi rokmi 2008-2015 a získal celkovo 255 bodov v 389 zápasoch.

Sedem sezón pôsobil v KHL aj slovenský tím. Slovan Bratislava sa zapojil do ligy v roku 2012 a opustil ju v roku 2019. Počas tejto doby dvakrát postúpil do bojov o Gagarinov pohár, v ktorom vždy skončil v prvom kole. V roku 2013 s Dynamom Moskva, neskorším šampiónom a v roku 2016 s CSKA Moskva. Najlepšie umiestenie v súťaži bolo 13. miesto v prvom ročníku.

Na Slovensku a v Českej republike vysielajú KHL stanice Sport1 a Sport2. Od sezóny 2011-2012 odvysielali z KHL viac ako 500 priamych prenosov.

Autor: Ondřej Voršilka