Tak už aj Maserati…

Levante – tak znie názov prvého SUV od talianskej značky Maserati. Tradičný výrobca športových automobilov a luxusných limuzín s vyše 100-ročnou tradíciou sa rozhodol, podobne ako Porsche, Jaguar a nedávno aj Bentley, vstúpiť do vôd SUV.
 
Levante je názov teplého, mediteránskeho vetra, ktorý sa môže zmeniť za pár okamihov na poriadny hurikán. A presne také by malo byť aj prvé SUV od Maserati – počas bežnej jazdy príjemné a tiché, no po stlačení plynového pedála ostré a poriadne hlučné. A údajne by sa nemalo stratiť ani v teréne… Už v roku 2011 naznačili Taliani svoju ambíciu vkĺznuť do segmentu SUV so štúdiou nazvanou Kubang. Premiéra produkčnej verzie s názvom Levante sa odohrá už čoskoro – 1. marca na autosalóne v Ženeve.
Dominantná maska chladiča s veľkým trojzubcom zostala zachovaná, zaujímavé sú aj tenučké predné svetlomety s LED denným svietením, ktoré sa končia až v prednej maske. Nechýbajú ani tri tradičné odvetrávacie otvory v predných blatníkoch. Pri pohľade zboku nás zaujala dlhá predná kapota a krátky zadok novinky. Auto preto asi nebude bodovať extrémne veľkým kufrom, zato jeho športové proporcie určite zaujmú mnohých fanúšikov značky.
Technicky vychádza Levante z platformy modelu Ghibli, o pohon sa postarajú dva benzínové turbomotory V6 (350 a 425 koní), alebo vidlicový osemvalec (560 koní), v Európe zaujme najmä naftový trojliter V6 (250, 275 a 340 koní). Na palube bude mať Levante elektronicky nastaviteľný podvozok, inteligentný pohon všetkých štyroch kolies „Q4“ a 8-rýchlostnú automatickú prevodovku špeciálne kalibrovanú pre toto nové SUV. Ceny by mali štartovať na sume 65 000 eur. Maserati chce zo svojho prvého SUV ročne predávať 10 000 kusov.