Kupujete ojazdené auto? Toto si preverte!

Kupujete ojazdené auto? Toto si preverte!

V bazári či na internete si kúpite ojazdené auto v dobrom stave a za výhodnú cenu. Až neskôr zistíte, že to, čo sa javilo ako výhodná kúpa, až také výhodné nebolo. Stáčané kilometre, zamlčané poškodenia, neoriginálne náhradné diely, či dokonca odcudzené vozidlo. Aj s takýmito nepríjemnosťami sa stretli viacerí motoristi, ktorí si kupovali auto „na vlastnú päsť“. Čo robiť a na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného auta? Špecialisti na poškodenia vozidiel z Allianz – Slovenskej poisťovne pre vás zostavili sumár krokov, ktoré odporúčajú dodržať pri kúpe ojazdeného auta.

rady a tipy pri kúpe ojazdeného auta:

 • Zoberte si na obhliadku pri kúpe odborníka, napríklad niekoho zo servisu, ktorý presne vie, čo si treba všímať a poradí vám.
 • Urobte vizuálnu obhliadku kupovaného vozidla:
  • všímajte si interiér vozidla, opotrebenie sedadla vodiča, prípadné zmeny okolo čalúnení dverí, stav hlavice riadiacej páky, opotrebovanie pedálov,
  • všímajte si exteriér, opotrebenie svetiel, čelného skla, stav brzdových kotúčov, lak prednej kapoty a blatníkov, celkový vzhľad karosérie aj čistotu motorového priestoru,
  • neoriginalita niektorých dielov je viditeľná aj voľným okom, všímajte si odlišnosti – nepriliehajú riadne ku karosérii, medzi dielmi sú rozdielne škáry, a podobne,
  • ak boli niektoré lakované diely opravované či vymenené, to, že nejde o pôvodný diel zistí kontrola na mieste, resp. meranie vrstvenia laku špeciálnym hrúbkomerom.
 • Požiadajte o možnosť vizuálnej kontrolu podvozku, kontroly geometrie a autodiagnostiky vozidla.
 • Informujte sa o histórii vozidla, t.j. o bezškodovom priebehu vozidla a či bolo dovezené zo zahraničia alebo kupované na Slovensku – vozidlo kúpené na Slovensku má jasnejšiu a preveriteľnejšiu históriu;
  • informujte sa u predávajúceho, či vozidlo malo poistnú udalosť, či bolo na ňu priznané poistné plnenie, a či bola vykonaná aj oprava – trvajte na zakomponovaní týchto skutočností do kúpnej zmluvy, aby ste od nej v prípade následných zistení iných, nepravdivých informácií mohli jednoduchšie odstúpiť.
 • Požiadajte o kontrolu originality (KO);
  • kontrolou originality sa zisťuje, či nebolo neoprávnene zasahované do konštrukcie vozidla alebo do dokladov a či nebolo vozidlo kradnuté.
 • Vyžiadajte si od majiteľa servisnú knižku vozidla;
  • servisná knižka obsahuje informácie o opravách a počte najazdených kilometrov,
  • môže byť v elektronickej alebo fyzickej podobe,
  • úplnú servisnú históriu s dátumom vykonania opravy a stavom kilometrov je možné u väčšiny značiek preveriť v značkovom servise alebo u predajcu konkrétnej značky.
 • Vyžiadajte si od majiteľa, resp. predajcu všetky doklady od vozidla – veľký a malý technický preukaz, doklad o absolvovaní STK, doklad o absolvovaní emisnej kontroly (EK), prípadne aj doklad o absolvovaní kontroly originality.

kontrola kilometrov
Pri kúpe vozidla nezabudnite na kontrolu stavu kilometrov na tachometri (odometri). „Ak ojazdené vozidlo bolo dovezené zo zahraničia a zároveň má najazdených viac ako 6000 kilometrov, pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia (PZP) treba automaticky predložiť certifikát z kontroly originality,“ hovorí Jaroslava Zemanová z odboru likvidácie poistných udalostí motorových vozidiel Allianz – SP.

pomáha aj register poistných udalostí
Od januára 2017 funguje register poistných udalostí, kde si môžu členské poisťovne Slovenskej asociácie poisťovni (SLASPO) overovať informácie o poistných udalostiach. Register obsahuje údaje o škodách a poistných udalostiach, ako: meno poškodeného, adresa, dátum a číslo poistnej udalosti a tiež evidenčné a VIN čísla vozidiel. Po novom môžu do registra pribúdať aj údaje o poisťovni, ktorá danú škodu riešila, aj údaje o výške vyplateného poistného plnenia. „Register tak pomáha poisťovniam overovať pravdivosť a úplnosť údajov o vzniknutých poistných udalostiach a predchádzať tak neoprávnenému vyplateniu poistného plnenia,“ dodáva J. Zemanová.

Zdroj: Odbor firemnej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s