Leto prichádza. Ochráňte dom pred zlodejmi!

Leto je azda najrizikovejšie obdobie z pohľadu krádeží. Domy a byty ostávajú na dlhšie obdobie opustené, čo je ideálna príležitosť pre zlodejov. Ak nemyslíte na dostatočné zabezpečenie domu pred odchodom na dovolenku, môže sa vám to nepríjemne vypomstiť.

 Nedajte neželaným návštevníkom šancu a myslíte na zabezpečenie svojho majetku, aby ste leto prežili bez zbytočných stresov a nepríjemností.

 Dbajte o okná a dvere

Často sa stáva, že zlodeji preniknú do vnútra cez okno. To môže byť buď slabo zabezpečené, či v tom horšom prípade nechávame pootvorenú napríklad vetračku v domnienke, že sa nemôže nič stať. To je však veľká chyba. Okná musia byť vždy zatvorené a zabezpečené. „Ak chceme ochrániť svoj príbytok, okná by mali byť zasklené sklami s bezpečnostnou fóliou s minimálnou hrúbkou 0,8 mm, účinnejšia je silnejšia fólia s hrúbkou 1,5 mm. Rámy možno zabezpečiť celoobvodovým kovaním príslušnej bezpečnostnej triedy, u ktorej sú všetky uzatváracie body vybavené bezpečnostnými protiplechmi priskrutkovanými do výstuhy rámu okna. Ďalej možno okno zabezpečiť aj uzamykateľnou kľučkou,“ radí Pavol Polášek zo spoločnosti RI okná. Podľa jeho slov zvýši bezpečnosť aj predokenná hliníková roleta. „Ďalším prvkom je tzv. systémový magnetický kontakt, ktorý zaregistruje, že bolo okno otvorené. Vďaka napojeniu na elektronické zabezpečenie domu dôjde k upozornenie, že do obydlia vnikla cudzia osoba.“

Ďalším rizikovým faktorom sú dvere. V prípade, že stále máte doma nespoľahlivé dvere, ktoré nezodpovedajú moderným štandardom, vymeňte ich za vystužené okované dvere v bezpečnostných zárubniach. Najväčšou prekážkou sú pre zlodejov alarmy a bezpečnostné dvere. Práve kombinácia elektronického a mechanického zabezpečenia najspoľahlivejšie odradí zlodeja. Alarm napojte na bezpečnostné centrum, ktoré nepretržite dohliada na bezpečie vášho domova. Ak by páchateľ zničil vchodové dvere, bezpečnostné centrum zaistí domov až do vášho príchodu.

Neprezrádzajte samých seba

Chybu robíme aj v tom prípade, keď sa naša dovolenka stane verejnou záležitosťou. Vedia o nej všetci známi, susedia, kamaráti či kolegovia. Na svoju neprítomnosť by sme nemali zbytočne upozorňovať. V žiadnom prípade nekomunikovať letné plány na sociálnych sieťach pred ani počas dovolenky. A taktiež nehovoriť o presných termínoch odchodu a príchodu! Ak sa predsa chcete pochváliť, zachytené spomienky nahrajte až po príchode.

Taktiež požiadajte známeho, aby za vás vybral poštovú schránku, vyvetral a zalial kvety. Zlodeja zmätiete tiež tým, že necháte vytiahnuté žalúzie a nebudete zaťahovať závesy. Môžete nainštalovať aj časový spínač, ktorý sám rozsvieti svetlo alebo zapne televíziu.

Pozor na cennosti a elektroniku

Pred odchodom svoj byt poistite. Majte uschované doklady od nakúpených spotrebičov a to najcennejšie si zdokumentujte do fotoaparátu. Ak máte garáž prepojenú s bytom, musí byť aj tá vybavená kvalitným zámkom. V prípade, že vlastníte pár drahocenností a šperkov, ktoré nechcete nechať doma, presuňte ich dočasne k známym, ktorí ich postrážia. Alternatívou je tiež bezpečnostná schránka v banke.

Vypnite všetky elektrospotrebiče, ktoré by v čase vašej neprítomnosti mohli spôsobiť požiar. Ak je to možné, uzavrite aj prívody vody a plynu. Prasknuté potrubie by mohlo spôsobiť nenávratné škody nielen vám, ale aj vašim susedom.

Pamätajte tiež, že dom by mal byť prístupný len pre vlastníkov bytov či podnájomníkov. Majte všetky spoločné priestory vypratané a dobre osvetlené. Vchod zamykajte aj počas dňa a nezabúdajte ani na zabezpečenie pivnice. Nikdy však neodkladajte kľúče pod rohožku či do kvetináča.

 

foto: www.ingimage.com