Najdrahšie hodinky z výstavy SIHH 2017

Najprestížnejšia hodinárska šou SIHH (SALON INTERNATIONAL DE LA HAUTE HORLOGERIE) sa uskutočnila koncom januára v ženevskom výstavisku Palexpo. My sme sa rozhodli rozšíriť vám obzory a predstaviť tie najdrahšie hodinky, aké tu tento rok boli vystavené. Ich astronomické ceny vám zaručene vyrazia dych…

 

MB&F
Model „HM7 Aquapod“ dostal prezývku Hodinky medúz, pretože svoje zvláštne vyžarovanie ukazujú najmä v noci. Lietajúci Tourbillon poháňa automatický strojček, obkolesený guľatými kruhmi s hodinami a minútami. Výroba je limitovaná na 33 exemplárov, vyrobené z titánu, v predaji za 110 000 €, alebo 66 exemplárov z ružového zlata za 131 000 €.

 

JAEGER-LECOULTRE
Pri modeli „Geophysic Tourbillon Universal Time“ si prídu na svoje najmä globálni hráči: hodinky totiž ukazujú celosvetový čas v 24-och zónach, ako aj letný čas. K tomu navyše ukážu aj to, kde je momentálne deň a kde noc. Vo výbave nechýba vlastný manufaktúrny kaliber a tourbillon. Výroba limitovaná na 100 kusov z platiny, za 115 000 €.

 

MONTBLANC
Azda najviac sexi model výstavy nesie názov „TimeWalker Chronograph 1000 Limited Edition 18“ a pochádza od značky Montblanc. Môže sa pochváliť 24 patentami, dvojicou zotrvačníkov, a rýchlym taktom 50 Hz. Jeho špecialitou je schopnosť merania až 1/1000-ny sekundy, keďže dostal dve separátne časti s pružinkami – jednu pre čas a druhú pre funkcie stopiek. Kaliber s  ručným náťahom MB M 66.26 pre Montblanc vyvinula a vyrobila manufaktúra Minerva. Hodinky s priemerom 46,4 millimetra, vyrobené z titánu s povrchom z DLC, budú vyrobené v limitovanej sérii ôsmich exemplárov, každý za 175 000 €.

 

GIRARD-PERREGAUX
Zabudované planetárium: do modelu „Tri-Axial Planetarium“ skutočne dokázala manufaktúra zabudovať otočný mini glóbus. Na vrchole sa im krúti tourbillon s troma osami. Navyše tu nájdete indikáciu dňa a noci, ako aj fázy Mesiaca. Kaliber s ručným náťahom ponúka nadštandardnú 70 hodinovú rezervu chodu. Hodinky z ružového zlata s priemerom 48 milimetrov dostanete za 294 000 €.

 

LANGE & SÖHNE
Saská manufaktúra sa pochlapila: novinka s názvom „Tourbograph Perpetual Pour Le Mérite“ meria v priemere síce len 43 milimetrov, ukrýva však až 1 320 súčiastok. Pracuje v nich päť komplikácií: tourbillon, chronograph, rattrapante, večný kalendár s fázami Mesiaca, ako aj retiazkovo/slimákový pohon. Kaliber s ručným náťahom L133.1, ktorý bol nanovo koncipovaný, môžete obdivovať cez priehľadné dno. Limitovaná séria 50 kusov z platiny, za 480 000 €.

 

GREUBEL FORSEY
Žiaden koncept, toto je skutočnosť: v modeli „Grande Sonnerie“ sa ukrýva jedenásť rokov práce, 935 súčiastok a dva patenty. Hodiny a štvrťhodiny oznamujú hodinky zvukom, pokiaľ by ste to želali, môžu znieť aj minúty. K tomu je na palube aj 24 sekundový tourbillon a ukazovateľ 72-hodinovej rezervy chodu, ktorú dodáva automatický strojček. Model z titánu stojí zhruba  1 071 000 €.

 

VACHERON CONSTANTIN
Kto hľadá čosi skutočne unikátne, ten môže osloviť Atelier Cabinotiers patriaci manufaktúre Vacheron Constantin. Podobne ako neznámy zberateľ, ktorý si objednal model „Les Cabinotiers Celestia Astronomical Grand Complication 3600„. Ten obsahuje 23 komplikácií, ktoré pracujú zväčša s astronomickými funkciami, za pomoci šiestich samostatných pružiniek, ktoré ponúkajú rezervu chodu až tri týždne. Ich vývoj a výroba trvala päť rokov, strojček mal na starosti jeden hodinár. Ich cena je tajná a zrejme aj nevyčísliteľná.