Naše ženy u nás pracujú aj celý život

V pivnom biznise dokážu nájsť uplatnenie aj ženy! Počas Medzinárodného dňa žien si celý svet pripomína dlhú cestu boja žien za emancipáciu, volebné právo a sociálnu rovnosť. Plzeňský Prazdroj si vysoko cení všetky dámy, ktoré vo firme pracujú. To, že pivo nie je len mužská záležitosť hovorí aj fakt, že ženy tvoria 30% zamestnancov. 

Otázky postavenia žien, ich práv a ekonomickej rovnosti sú aj dnes veľmi diskutovanou témou. Svoje zamestnankyne si Plzeňský Prazdroj váži a považuje ich za rovnocenné. „Momentálne v Plzeňskom Prazdroji Slovensko pracuje približne 30% žien. Všeobecne platí, že najviac žien pracuje vo financiách, ľudských zdrojoch, marketingu a korporátnej komunikácii,“ uvádza Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Od počítačov, cez logistiku až po výrobu
V Plzeňskom Prazdroji zastávajú dámy všetkých vekových kategórií rozličné pracovné pozície. Nájdete ich vo vysokom manažmente, kde majú častokrát prevahu, ale aj v logistike či výrobe, s ktorou si ľudia zväčša spájajú mužov. „Ženy majú svoje zastúpenie pri rôznych stupňoch výroby. Napríklad na množenie pivných kvasníc pri výrobe piva dohliada operátorka propagačnej stanice, ktorá je Pivovaru Šariš verná viac ako 30 rokov. Dámy v pivovare pracujú aj na pozíciách ako manažérka riadenia kvality, špecialistka logistických operácií, vedúca vozového parku, operátorka sladovne či operátorka stáčania,“ hovorí Ivana Pavlíčková, manažérka pre riadenie talentov firmy Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Silné zastúpenie žien na netradičných pozíciách je aj v českých pivovaroch Plzeňského Prazdroja. „Vo Veľkých Popoviciach nájdete ženu na pozícii technológ a stretnete sa tu aj so špecialistkami na procesy balenia,“ hovorí s hrdosťou Grygařík.

V pivovare sú už ako doma
Ženy zostávajú Plzeňskému Prazdroju verné po mnoho rokov. „Práca v pivovare učarovala mnohým dámam. Za všetky spomeniem našu najdlhšie zamestnanú ženu, Máriu Hudákovú, ktorá pracuje ako účtovníčka vo Veľkom Šariši a nášmu závodu je verná už 42 rokov,“ prezrádza manažér pivovaru Ján Čerkala s tým, že priemerná dĺžka zamestnania v pivovare je 14,3 rokov, v Plzeňskom Prazdroji Slovensko je to 10,22 rokov.

 

Zdroj: Natália M.L.