Násilie v rodine – ako ho prežiť v duševnom zdraví?

Koľko ľudí zažilo počas detstva násilie? U niekoho to bolo násilie fyzické, u iného psychické. Obe bolia – a to poriadne. A zanechávajú hlboké rany na detskej duši.
Dajú sa vysvetliť pocity, ktoré dieťa zažíva, keď mu ubližujú? Pochopí to človek, ktorý nič podobné nezažil?

 

Všade samý strach

Dá sa vysvetliť, že dieťa všade vidí strach? Ako sa dieťa bojí, že príde o otca alebo o matku, keď nebude poslúchať? Ako sa dieťa bojí niečo povedať, aby sa náhodou rodič nerozčúlil do nepríčetnosti a neprišla facka? A dieťa začne brať násilie ako samozrejmosť a dokonca ho považuje za prejav lásky.

Pochopí to človek s krásnym detstvom? Možno sa bude snažiť… ale len dieťa s nespočetnými ranami na duši bude vedieť, aké je báť sa vlastných rodičov.

 

Fyzické napadnutie

A sú aj horšie prípady. Keď rodič chytí amok a prestane sa ovládať. Zrazu sa dieťa stáva jeho úhlavným nepriateľom. To dieťa môže za to, že sa rodičovi nedarí. To dieťa môže za to, že rodič má zlú náladu. To dieťa môže za všetko zlé na svete.

A potom príde fyzické napadnutie. Miesto láskyplných dotykov je tu jedna rana za druhou. Amok pokračuje. Rodič je nepríčetný a mláti svoje dieťa hlava-nehlava. A dieťa sa začne báť o vlastný život. Ako sa ubráni sile rodiča? Veď je malé a bezbranné. Kedy sa skončí toľké utrpenie?

 

Ako vidí svet týraný človek

Čo vyrastie z detí, ktoré zažívajú domáce násilie? Ako sa taký človek pozerá na svet? A čo všetko má zapísané v mozgu? Môže to byť napríklad:

– Svet je nebezpečné miesto.
– Odvšadiaľ prichádza hrozba.
– Nemôžem nikomu veriť.
– Fyzická blízkosť bolí.
– Všade je strach.
– Samota je bezpečná…

Vzorcov o nebezpečenstve, strachu a obavách je v mozgu zapísaných neúrekom. Takýto človek neverí, že šťastie je tu aj preňho. Všetko pekné je podozrivé, všetci chcú druhým zle a spravodlivosť už dávno na svete neexistuje. Takýto človek neverí nikomu a ničomu.

 

Svieti slnko naozaj pre každého?

Prekonajte strach! Už ste veľkí! Už sa dokážete brániť! Strach je vo vás možno hlboko zakorenený, ale vy sa nemusíte poddať! Bojujte! Vaše šťastie stojí za to!

Máte pred sebou celý život. Chcete ho naozaj ŽIŤ alebo len prežívať? Nie je škoda odopierať si pôžitky sveta? Veď sú tu pre každého! Stačí natiahnuť ruku a vziať si, po čom túžite J.

Dôverujte svojmu vnútornému hlasu, ktorý vám hovorí, že aj vy môžete byť v živote šťastný/šťastná. I keď na začiatku života to nestálo za veľa.

Existujú spôsoby, ako sa konečne začať cítiť dobre. Prekonajte sa! Naberte odvahu! Máte na to! Existuje úžasná metóda  emočných rovníc, ktorá pomôže zažiť to, čo ste doteraz pre strach nemohli a nechceli.

Vyjdite do svetla! V tme ste sa už nasedeli dosť (a ešte je tam aj zima). Slnko svieti aj pre vás.
Autor: Miroslava Machynová, koučka Aleša Kalinu