Nevery ovplyvňuje aj sezóna. Najviac ich je v lete

Leto je plné najrôznejších lákadiel v podobe exotických dovoleniek, ľahko odetých ľudí pri bazéne alebo večerného popíjania pod holým nebom. Fakt, že leto láka na nevery a zálety viac ako iné obdobia v roku, potvrdzujú aj vedci. Prešiel aj váš vzťah počas tohtoročného leta skúškou vernosti? Ponúkame zaujímavé informácie o tom, prečo nevera vzniká a ako sa s ňou vyrovnať.

 

Cestovanie v lete neveru uľahčuje
Zistiť presné údaje o nevere je zložité. Každý si totiž pojem nevera môže vyložiť inak, líši sa aj zhovorčivosť jednotlivých respondentov. Zaujímavé sú ale objavy talianskej výskumníčky Effrosyni Adamopoulou. Tá pri svojom viac ako desaťročnom výskume zistila, že najväčší počet nevier sa každoročne odohráva počas letných mesiacov, a to nielen v prípade randiacich párov, ale aj manželov a partnerov žijúcich v spoločnej domácnosti. Vysvetlenie vidí autorka predovšetkým v tom, že letné mesiace prinášajú viac príležitostí na cestovanie. Podvádzanie počas zahraničných ciest je totiž pre ľudí nielen lákavé, ale aj ťažšie odhaliteľné.

Muži nepodvádzajú častejšie, majú len viac príležitostí
Vo väčšine výskumov sa muži k nevere priznávajú častejšie ako ženy. Odborníci sa ale zhodujú, že to nutne nemusí znamenať, že muži podvádzajú viac. „Predstavy o tom, že muži v sebe majú neveru zakódovanú a cudzoložstvu podliehajú viac ako ženy, sú len zažité stereotypy, ktoré nás učí spoločnosť. Nie je možné takto generalizovať, vždy záleží na nastavení jedinca a jeho spokojnosti vo vzťahu, “hovorí osobný kouč Aleš Kalina, ktorý ponúka poradenstvo pre páry aj jednotlivcov. Výskum uskutočnený na univerzite v Indiane dokonca tvrdí, že ženy podvádzajú menej len preto, že majú na neveru menej príležitostí. Z výsledkov výskumu však vyplýva zásadný rozdiel medzi neverou oboch pohlaví. Ženy sa totiž k nevere uchyľujú kvôli pocitu nedocenenia a nespokojnosti vo vzťahu, hlavným dôvodom nevery mužov je častejšie sexuálne vzrušenie.

Myšlienkam na neveru sa nebráňte
Hoci sa to môže zdať prekvapujúce, pri zvažovaní prípadnej nevery hrá zásadnú úlohu ľudský mozog. Ten totiž prirodzene vyhodnocuje nové vnemy a porovnáva ich s tými, ktoré pozná. Podobne je tomu aj v prípade, keď stretneme nového zaujímavého človeka. „V prípade, že človek nemá s neverou negatívne skúsenosti, nebude mozog ničím obmedzovaný a automaticky dôjde k porovnávaniu so súčasným vzťahom. Bude tak porovnávať svoje aktuálne partnerstvo s tým, ktoré by mohlo potenciálne vzniknúť,“ vysvetľuje Aleš Kalina a dodáva, že podobné myšlienky nemusia nutne viesť k nevere, brániť sa im teda nemá zmysel. „Je úplne prirodzené premýšľať o tom, v čom je iný človek zaujímavý a v čom sa odlišuje od súčasného partnera. Ak sa ľudia týmto myšlienkam bránia, ignorujú základnú potrebu mozgu všetko porovnávať a analyzovať,“ tvrdí Kalina.

Na prekonanie nevery hľadajte jej príčinu
V prípade, že sa v partnerskom vzťahu nevera objaví, je dôležité predovšetkým vyhodnotiť jej pravý dôvod. Nevera vzniká z dlhodobého nedostatku lásky a vzrušenia vo vzťahu. Pár si preto vždy musí ujasniť, či má potenciál problémy prekonať a na vzťahu znovu začať pracovať,“ hovorí Kalina. Príčina nevery sa pritom podľa kouča môže skrývať aj niekoľko rokov v minulosti. Na prekonanie vzťahovej krízy je však nutné obojstranné obnovenie dôvery a definitívne prekonanie problému. Za rozpadom vzťahu totiž často nestojí samotná nevera, ale následné výčitky a neustále hádky.

Keď je nevera oslobodením
V niektorých prípadoch však môže nevera obom partnerom otvoriť oči a pomôcť ukončiť vzťah, ktorý dlhodobo nefunguje. Ak tak vzťah dlhší čas neprináša potrebnú intenzitu, chýba v ňom porozumenie, súhra alebo zhoda v otázkach rodiny a majetku, je podľa odborníkov lepšie vzťah ukončiť. „Ak partneri nechcú alebo nemôžu na základných hodnotách ďalej pracovať, vždy im odporučím, aby sa čo najrýchlejšie rozišli a ukončili obojstranné trápenie. V takom prípade nezáleží na tom, či je za rozpadom vzťahu niekto iný, alebo nie. Nevera môže byť spúšťačom, ktorý partnerov donúti o kvalite vzťahu premýšľať,“ dodáva kouč Aleš Kalina, ktorý klientom pomáha v oblasti zdravia, financií, vzťahov aj osobného rozvoja.

Zdroj: -aka-