Nová ŠKODA FABIA je väčšia, úspornejšia a bezpečnejšia

22 rokov po premiére prvého modelu FABIA uvádza spoločnosť ŠKODA AUTO na trh štvrtú generáciu tohto obľúbeného modelového radu. Po prvý raz je skonštruovaný na modulárnej platforme MQB A0 koncernu Volkswagen a poskytuje najveľkorysejší priestor vo svojej triede, vyšší komfort a mnoho nových asistenčných systémov. Nová FABIA sa môže pochváliť aj tradičnými prednosťami automobilov ŠKODA, medzi ktoré patrí presvedčivý pomer ceny a úžitkovej hodnoty, vysoká funkčnosť a mnoho prvkov Simply Clever.

 

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: „FABIA je neoddeliteľnou súčasťou nášho portfólia už vyše dvadsať rokov. Stelesňuje ústredné hodnoty značky ŠKODA. Štvrtá generácia má všetky predpoklady na to, aby pokračovala v úspechu predchádzajúcich modelov. Ponúka viac miesta ako konkurenčné automobily, výborné možnosti konektivity, nové asistenčné systémy a emocionálny vzhľad. Skrátka všetko, čo vodič potrebuje – a ešte niečo navyše.”

ŠKODA FABIA je po prvý raz skonštruovaná na modulárnej platforme MQB A0 koncernu Volkswagen, ktorá umožňuje vytvoriť väčší vnútorný priestor. FABIA značne narástla a dĺžkou 4 108 mm po prvý raz prekonáva symbolickú hranicu štyroch metrov. Objem batožinového priestoru, ktorý bol už doteraz najväčší vo svojej triede, sa zväčšil o ďalších 50 litrov, a to z 330 litrov na 380 litrov. Vďaka platforme MQB A0 je nová FABIA vybavená mnohými asistenčnými systémami, ktoré doteraz ponúkali hlavne automobily vyšších tried. Spoločne s vyššou torznou pevnosťou karosérie tak FABIA prináša vysokú úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti.

Emocionálny vzhľad, najlepšia aerodynamika vo svojej triede a dojazd vyše 900 km
Nová FABIA zaujme emocionálnym vzhľadom a sebavedomými proporciami. Športový vzhľad zvýrazňujú ostro rezané svetlomety a zadné svetlá s modernou LED technikou, ktoré zdobia kryštalické prvky. V interiéri s novým dizajnom upúta pozornosť symetrický prístrojový panel so samostatne stojacou centrálnou obrazovkou, horizontálne dekoračné lišty a voliteľný digitálny združený prístroj. Pri uvedení na trh budú k dispozícii verzie vybavenia Ambition a Style. Neskôr ich doplní športová verzia MONTE CARLO. Štyri benzínové motory aktuálnej generácie Evo koncernu Volkswagen pokrývajú výkonové spektrum od 48 kW (65 k) do 110 kW (150 k). Vďaka najlepšej aerodynamike vo svojej triede má FABIA koeficient odporu vzduchu cx 0,28. V kombinácii
s 50-litrovou nádržou na želanie je dojazd vyše 900 km v režime WLTP. Premiéru v automobile značky ŠKODA má päť nových prvkov Simply Clever.

Exteriér: Emocionálny vzhľad a nové proporcie

  • Nová FABIA narástla do dĺžky o 11 cm na takmer 4,11 m; batožinový priestor s objemom 380 litrov je najväčší vo svojej triede
  • Najnižší koeficient odporu vzduchu vo svojej triede – iba cx 0,28
  • Inovatívne žalúzie chladiča ušetria pri rýchlosti 120 km/h až 0,2 l/100 km

Štvrtá generácia modelu ŠKODA FABIA narástla. Má emocionálnejší vzhľad, je väčšia, modernejšia a ďalej rozvíja dizajnový jazyk značky ŠKODA. Skulpturálne tvary, dynamické proporcie a ostro rezané svetlomety a zadné svetlá vybavené technológiou LED dodávajú automobilu veľmi dynamický, emocionálny vzhľad. Zásluhou modulárnej platformy MQB A0 koncernu Volkswagen vzrástli vonkajšie rozmery i vnútorný priestor. Vďaka premysleným prvkom, medzi ktoré patria aerodynamické kolesá a aktívne žalúzie chladiča v spodnom otvore na prívod vzduchu v prednom nárazníku, má nová FABIA najnižší koeficient odporu vzduchu vo svojej triede cx 0,28.

Oliver Stefani, šéfdizajnér spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: „Štvrtá generácia modelu FABIA predstavuje ďalší krok vo vývoji emocionálneho dizajnového jazyka značky ŠKODA. Vďaka novým proporciám pôsobí náš základný model oveľa športovejším a vyzretejším dojmom. Súčasne nová FABIA na prvý pohľad zosobňuje moderný životný štýl. Základ modelu FABIA sme zámerne nemenili. Ako typický automobil ŠKODA je FABIA funkčný, praktický spoločník na každodenné jazdenie.“

Skulpturálne tvary, napríklad na kapote motora, dynamické proporcie, moderné svetlá, ktoré využívajú technológiu LED, ako aj kryštalické prvky typické pre automobily ŠKODA – to všetko dodáva novej generácii emocionálny vzhľad. Malá dizajnová novinka sa nachádza na predných dverách, kde línie karosérie naznačujú charakteristický trojuholníkový motív českej vlajky. Ostro rezané svetlomety, ktoré štandardne využívajú technológiu LED, siahajú až po masku chladiča. Verzia full LED má intenzívnejšie tlmené a diaľkové svetlo, ako aj prisvetľovanie v zákrutách pri odbočovaní. Na želanie sa montujú zadné svetlá FULL LED.

Väčšia zvonka, priestrannejšia znútra
Oproti predchádzajúcim generáciám model ŠKODA FABIA narástol vo všetkých smeroch. Dĺžkou 4 108 mm teraz FABIA po prvý raz prekonáva hranicu štyroch metrov. Pritom hmotnosť sa podarilo udržať takmer na úrovni predchádzajúcej generácie. Oproti predchodcovi je dĺžka väčšia o 111 mm a rázvor vzrástol o 94 mm na 2 564 mm. Automobil je teraz aj o 48 mm širší – celková šírka je 1 780 mm. Zväčšenie vonkajších rozmerov sa premietlo aj do zväčšenia vnútorného priestoru. Objem najväčšieho batožinového priestoru vo svojej triede, ktorý mala už predchádzajúca generácia, ďalej vzrástol o 50 litrov na 380 litrov. Po sklopení operadiel zadných sedadiel maximálny objem dosahuje 1 190 litrov.

Aerodynamika: FABIA má najmenší koeficient aerodynamického odporu vo svojej triede c0,28
Pri novej generácii modelu ŠKODA FABIA sa podarilo znížiť hodnotu koeficientu aerodynamického odporu cx z 0,32 predchádzajúcej generácie na 0,28. FABIA sa tak pýši najlepšou hodnotou vo svojej triede. Vývoj aerodynamiky prebiehal z veľkej časti pomocou simulácií metódou výpočtovej dynamiky tekutín (CFD – Computational Fluid Dynamics). Za tri a pol roka vývoja konštruktéri spoločnosti ŠKODA AUTO uskutočnili vyše 3 000 výpočtov simulácií prúdenia.

Žalúzie chladiča ušetria pri rýchlosti 120 km/h až 0,2 l/100 km
Dôležitým prvkom aerodynamiky sú inovatívne žalúzie chladiča umiestnené v spodnom otvore na vstup vzduchu v prednom nárazníku. ŠKODA FABIA je prvým modelom vo svojej triede, ktorý používa takýto prvok. Ak systém vyhodnotí, že chladenie nie je potrebné, lamely sa samé privrú, čím sa zlepší aerodynamika. Pri konštantnej rýchlosti 120 km/h vďaka tomu dochádza k úspore paliva až o 0,2 l/100 km. FABIA tak vypúšťa o 5 g/km CO2 menej. Pri úplne otvorených žalúziách prúdi do motorového priestoru maximálne množstvo vzduchu, čo umožňuje intenzívne chladenie počas krátkych zastávok.

Zníženie úplavu na zadnej časti a po prvý raz v ponuke aerodynamické kolesá
Približne tretinu celkového odporu vzduchu spôsobuje tzv. úplav na zadnej časti karosérie, teda vírenie vzduchu. Nová ŠKODA FABIA má väčší spojler na dverách batožinového priestoru a bočné finlety, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu na zadnej časti karosérie. Aerodynamické kryty vonkajších spätných zrkadiel znižujú odpor vzduchu a usmerňujú jeho prúdenie k zadnej časti. Na prednej časti karosérie otvory v prednom nárazníku vytvárajú tzv. vzduchové clony Air Curtain, ktoré usmerňujú prúdenie vzduchu okolo kolies. Pretože samotné kolesá vytvárajú približne 25 % odporu vzduchu, ŠKODA FABIA môže byť po prvý raz vybavená kolesami s aerodynamickými plastovými krytmi. Tie sú kompatibilné s diskami Proxima a Procyon. Veľkú časť podvozka teraz pokrýva 12 krytov namiesto doterajších troch, a to najmä v oblasti motorového priestoru a náprav, ktoré sú dôležité pre aerodynamiku.

Zníženie hluku v kabíne pomocou aeroakustickej simulácie
Pri vývoji novej generácie modelu FABIA využila spoločnosť ŠKODA AUTO na zníženie aerodynamického hluku po prvý raz aj novú metódu aeroakustickej simulácie. Pomocou výpočtov založených na simuláciách metódou výpočtovej dynamiky tekutín je možné detekovať turbulencie vzduchu, miesta, kde sa odtŕha vzduch od karosérie a vibrácie na bočných oknách, ktoré spôsobujú pískanie a zvýšený hluk v kabíne automobilu. Zdroje hluku je tak možné lokalizovať a odstrániť, napríklad novým nastavením polohy vonkajších spätných zrkadiel.

Nové farby a kolesá priemeru až 18″
Pre nový model FABIA je na výber 9 farieb karosérie, medzi ktoré patria aj nové metalizované odtiene oranžová Phoenix a šedá Graphite. Odtiene šedá Graphite a čierna Magic sa dajú použiť aj ako kontrastné farby pre strechu. Ponuka kolies zahŕňa 15″ disky z oceľového plechu a 9 rozličných diskov z ľahkej zliatiny formátu od 15″ do 18″. Špičkovú alternatívu predstavujú voliteľné čierne leštené 18″ disky z ľahkej zliatiny Libra.

Zdroj: ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.