Domov Jedlo & Pitie Potraviny, ktoré ničia svaly. Toto NEJEDZTE po športovaní

Potraviny, ktoré ničia svaly. Toto NEJEDZTE po športovaní

Spoznajte 9 potravín, ktoré by ste mali z jedálnička vylúčiť, lebo môžu narúšať obnovu svalového tkaniva a tak ničiť vašu športovú snahu.

 

V rámci vyváženej stravy je pre pekné svaly nevyhnutné zamerať sa na potraviny bohaté na bielkoviny, kvalitné sacharidy a zdravé tuky. Správny príjem bielkovín spúšťa syntézu svalových bielkovín, čo je proces nevyhnutný pre opravu a budovanie svalových vlákien.

Od 20 minút až do dvoch hodín po námahe sa začnú vo vašom tele metabolické zmeny a dopĺňa sa cukor uvoľnený pri cvičení zo svalov a pečene. Počas tohto obdobia sa obzvlášť neodporúča jesť priemyselné alebo ultraspracované potraviny.

Ak športujete, aby by ste boli zdraví a dobre vyzerali, je dôležité poznať jedlo, ktoré môže vášmu úsiliu výrazne brániť. Týchto 9 potravín je najlepšie vyhodiť, ak si chcete udržať svaly v dobrej kondícii. 

1. Údeniny

foto
Zdroj: archív

Údeniny sú bohaté na nasýtené tuky. Môžu spôsobiť hromadenie telesného tuku a zvýšiť riziko inzulínovej rezistencie. To môže brániť schopnosti vašich svalov efektívne využívať glukózu na energiu.

2. Mrazená pizza

Aj vy máte radi pizzu?
Zdroj: Shutterstock

Plátok mrazenej pizze vás bude stáť asi deväť gramov nasýtených tukov, čiže takmer polovicu vašej dennej hodnoty. Jesť príliš veľa nasýtených tukov môže vyvolať zápal svalov, ktorý môže narušiť regeneráciu svalov.

3. Sladené kávové nápoje

Young,Beautiful,Slim,Girl,Standing,In,The,Kitchen,Preparing,Coffee.
Zdroj: Shutterstock

Hoci vám kofeín v káve môže pomôcť zvýšiť energiu, tento nápoj sa môže stať kontraproduktívnym, najmä ak sa rozhodnete pre kávu sladenú karamelom alebo čokoládou.

V týchto prípadoch budete konzumovať veľa pridaného cukru, čo spôsobí, že hladina cukru v krvi bude nezdravo stúpať a klesať. Ak máte chuť na kávu, radšej si vychutnajte šálku nesladenej kávy s trochou mlieka.

4. Pečivo a koláče

sušienky - keksy
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Nadmerná konzumácia koláčikov a sladkého pečiva môže viesť k chronickému zápalu svalov, ktorý môže poškodiť vaše svalové tkanivo a znížiť jeho schopnosť samočinnej opravy. Vysoký príjem cukru je spojený s inzulínovou rezistenciou a zápalom, čo môže narušiť metabolizmus bielkovín a regeneráciu svalov.

5. Cukríky

Pomôžu gumové medvedíky proti bolesti kĺbov?
Zdroj: Shutterstock.com

Sladkosti môžu viesť k priberaniu na váhe a inzulínovej rezistencii, ktorá zhoršuje schopnosť tela efektívne využívať sacharidy, čo môže ovplyvniť hladinu energie počas tréningu a dodávanie živín do svalov. Navyše, rasty a poklesy hladiny cukru v krvi môžu ovplyvniť celkovú energiu a regeneráciu.