Prekvapivý, praktický a Simply Clever: ENYAQ iV ponúka elektromobilitu v štýle značky ŠKODA

Emocionálny vzhľad, úsporný, elektrický: Nový automobil ŠKODA ENYAQ iV predstavuje zásadný krok pri realizácii stratégie v oblasti elektromobility značky ŠKODA. Prvý sériový automobil značky ŠKODA na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen v sebe spája známe prednosti vozidiel ŠKODA, medzi ktoré patrí veľkorysý priestor a emocionálny vzhľad, s ekologickou jazdou. Zákazník má na výber z troch rôznych kapacít batérie a piatich výkonových stupňov. Čisto elektrické SUV na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) bude vyrábané v hlavnom výrobnom závode ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi. Pôjde o jediný automobil v Európe na báze platformy MEB, ktorý nebude vyrábaný v Nemecku.

 

Predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier hovorí: „Predstavením vozidla ENYAQ iV vstupuje spoločnosť ŠKODA AUTO do novej éry. Vozidlo je skvelým príkladom ofenzívy v oblasti elektromobility. Vďaka dlhému dojazdu a krátkym nabíjacím časom ponúka Simply Clever elektromobilitu. ENYAQ iV tiež povyšuje známe prednosti vozidiel ŠKODA, medzi ktoré patrí veľkorysý priestor, nadčasový vzhľad a vysoká funkčnosť, na novú úroveň. Náš prvý čisto elektrický automobil na báze modulárnej platformy koncernu Volkswagen pre elektromobily vzniká v centre značky ŠKODA, v hlavnom výrobnom závode v Mladej Boleslavi. Je to dôležitý krok k zabezpečeniu budúcnosti výrobného závodu a pracovných miest v mladoboleslavskom regióne.“

 

Prvé vozidlo ŠKODA na báze MEB ponúka vynikajúcu praktickosť a ekologickú jazdu

Nový ENYAQ iV je typickým vozidlom značky ŠKODA. Ponúka však úplne novú koncepciu pohonu. Vďaka dojazdu až 500* km v režime WLTP a krátkym nabíjacím časom, prvý sériový automobil značky ŠKODA na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB), skvele zvláda tiež dlhé cesty. Z dôvodu novej koncepcie pohonu ponúka ŠKODA ENYAQ iV iné možnosti usporiadania priestoru, a aj napriek kompaktným vonkajším rozmerom ponúka ešte viac priestoru pre cestujúcich a batožinu. Vozidlo, ktoré má moderný, emocionálny vzhľad, tiež ponúka úplne nový interiér a najmodernejšie možnosti konektivity a infotainmentu v kombinácii so Simply Clever prvkami typickými pre vozidlá ŠKODA.

* Ide o predbežné hodnoty

Dĺžka prvého elektrického SUV značky ŠKODA predstavuje 4 648 mm, šírka 1 877 mm, výška 1 618 mm a rázvor 2 765 mm. Batožinový priestor má objem 585 l. Nízka nakladacia hrana tohto SUV umožňuje ľahké nakladanie ťažkých alebo objemných predmetov.

 

ENYAQ iV bude vyrábaný vo výrobnom závode v Mladej Boleslavi

ŠKODA ENYAQ iV je jediným vozidlom koncernu Volkswagen na báze MEB, ktoré nebude vyrábané v Nemecku. Vozidlo bude vyrábané v hlavnom výrobnom závode ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi na rovnakých výrobných linkách ako vozidlá postavené na modulárnej platforme MQB.

Predpredaj vozidla bude zahájený už počas svetovej premiéry, ktorá sa bude konať ešte v tomto roku. Sériová výroba vozidla ŠKODA ENYAQ iV bude zahájená na konci roka 2020. Uvedenie na trh je naplánované na začiatok roka 2021. Edícia Founders Edition bude mať špeciálnu výbavu a bude sa odlišovať aj dizajnom. Táto limitovaná edícia 1 895 kusov pripomína založenie spoločnosti pred 125 rokmi.

 

Dva varianty pohonu, tri rôzne kapacity batérie, päť výkonových stupňov

V základnej verzii poháňa vzadu umiestnený motor kolesá zadnej nápravy. ŠKODA tak bude mať po rokoch opäť v ponuke model s pohonom zadných kolies. Výkonnejšia verzia má tiež druhý elektromotor umiestnený vpredu, čo zaistí spoľahlivý prenos vysokého krútiaceho momentu počas jazdy. Najvýkonnejšia verzia vozidla ŠKODA ENYAQ iV môže ťahať príves s hmotnosťou až 1 200 kg. O ekologickú jazdu sa stará celkovo päť výkonových stupňov a tri rôzne kapacity batérie, ktoré v závislosti na zvolenej verzii poháňajú zadné kolesá alebo všetky kolesá. Vysoká účinnosť batérie, pneumatiky s nízkym valivým odporom (5,9 ‰) a skvelá aerodynamika vozidla SUV (cx od 0,27) umožňujú dojazd vozidla ŠKODA ENYAQ iV až 500* km v režime WLTP.

Christian Strube, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO zodpovedný za oblasť technického vývoja, hovorí:Vďaka možnostiam modulárnej platformy pre elektromobily sme schopní ponúknuť ideálne vozidlo ENYAQ iV, ktoré bude zodpovedať všetkým požiadavkám zákazníkov a poskytne rôzne možnosti využitia. Základná verzia, ktorá je určená rodinám, ponúka veľkorysý priestor a vysokú funkčnosť. Vozidlo je určené tiež vodičom, ktorí často jazdia dlhé trasy a pre ktorých je dôležitý dlhý dojazd. Vozidlo využijú tiež športovo založení vodiči, ktorí v elektrickom SUV vyžadujú maximálny výkon.“

Základnou výkonovou verziou je ŠKODA ENYAQ iV 50. Lítium-iónová batéria má kapacitu 55 kWh, respektíve netto kapacitu 52 kWh. Elektromotor umiestnený na zadnej náprave má výkon 109 kW. Dojazd je až 340* km. Verzia ENYAQ iV 60 so systémovým výkonom 132 kW a batérií s kapacitou 62 kWh, resp. netto kapacitou 58 kWh, ponúka dojazd až 390* km. Najdlhší dojazd až 500* km v režime WLTP ponúka verzia ENYAQ iV 80 s výkonom 150 kW s pohonom zadných kolies. Jeho batéria má kapacitu 82 kWh, resp. netto kapacitu 77 kWh. Rovnakú batériu využíva aj verzia 80X s výkonom 195 kW a verzia v RS s výkonom 225 kW. Obe verzie majú dva elektromotory a ponúkajú pohon všetkých kolies. Vrcholný model zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 6,2 s a dosahuje maximálnu rýchlosť 180 km/h. Obe verzie s pohonom všetkých kolies ponúkajú dojazd až 460* km.

Rýchlonabíjanie na 80 % kapacity trvá iba 40 minút

Vozidlo ŠKODA ENYAQ iV ponúka tri rôzne možnosti dobíjania. Vozidlo možno dobiť z bežnej domácej 230 V zásuvky na striedavý prúd s výkonom 2,3 kW. Druhou možnosťou je pohodlné dobíjanie cez noc pomocou wallboxu s výkonom až 11 kW, ktoré trvá v závislosti na kapacite batérie 6 až 8 hodín. Treťou možnosťou dobíjania sú rýchlonabíjacie stanice na jednosmerný prúd s výkonom až 125 kW, kde dobíjanie batérie z 10% na 80% kapacity trvá v ideálnom prípade len 40 minút*.

* Ide o predbežné hodnoty

Technickou novinkou nového vozidla ŠKODA ENYAQ iV je novo spracovaný interiér, ktorý vyvoláva úplne nový pocit priestoru. Vozidlo tiež ponúka najmodernejšie možnosti konektivity a infotainmentu. Samostatná, centrálna obrazovka s uhlopriečkou 13″ a head-up displej s rozšírenou realitou, ktorý je ponúkaný na želanie, poskytujú vodičovi všetky dôležité informácie, ktoré sú vďaka stálemu internetovému pripojeniu vždy aktuálne. Vďaka veľkorysému priestoru interiéru, ktorý pôsobí dojmom obývacej izby a batožinovému priestoru s objemom 585 l, je automobil ŠKODA ENYAQ iV určený rodinám a lifestylovo orientovaným zákazníkom, ktorí hľadajú praktický a ekologický elektrický automobil. Vozidlo ENYAQ iV ponúkne aj nový koncept interiéru. Prvýkrát sú v sériovom vozidle použité udržateľné materiály, napríklad olivová koža. Zákazníci si tiež môžu podľa svojich preferencií vyberať z niekoľkých dizajnov interiéru.

Zdroj: Lenka Kalafut Lendacká,  ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.