Príbeh bubliniek od Schweppes

4 R UMAX Mirage II V1.2 [4]

Vedeli ste, že prvým nealkoholickým drinkom na svete bol práve ten od Schweppes? Stalo sa to v roku 1783, kedy Jacob Schweppe po rokoch experimentov vynašiel spôsob, ako zachytiť a zakonzervovať bublinky vo fľaši. Vynález Schweppe´s Soda Water zožal okamžitý úspech! Dokonca aj elitný švajčiarski lekári považovali tento nápoj za liek proti mnohým chorobám. Prinášame príbeh, ktorý sa skrýva za obľúbeným bublinkovým nápojom Schweppes, ktorý si zamilovala aj britská princezná Viktória.

Tak ako dnes, aj v minulosti ľudia verili, že potraviny majú rôzne ozdravné účinky. Aj keď sýtená voda bola v tej dobe považovaná za veľmi netradičný nápoj, vďaka svojim pozitívnym účinkom sa stala hitom. Aj samotní lekári považovali bublinkový nápoj za liečivý a účinný voči viacerým chorobám. A tak nenechal úspech na seba dlho čakať. Už v roku 1836 sa Schweppes stal oficiálnym dodávateľom kráľa Viliama IV. O pár rokov neskôr svoju klientelu rozšíril o britskú kráľovskú rodinu, Vojvodkyňu z Kentu a princeznú Viktóriu.

Popularita Schweppes rýchlo rástla, a tak sa nápoj postupne rozširoval do celého sveta. V roku 1851 sa stal oficiálnym nápojom Svetovej výstavy v Crystal Palace v Londýne, kde sa predalo vyše milióna fliaš. Vďaka jeho úspechu sa Schweppes rozhodol pre vylepšenie v podobe nových príchutí. Indian Tonic Water a Ginger, ako poznáte dnes, vznikli už v roku 1870. Unikátna chuť je inšpirovaná britskou koloniálnou praxou, keď sa chinín používal ako protijed pri nakazení maláriou. Keďže chinín dodáva nápoju horkú chuť, anglickí kolonialisti v Indii ho miešali s ginom a limetou. Po návrate domov na svoj zvyk nezanevreli a tento koktail sa stal veľmi obľúbeným vo všetkých kútoch Spojeného kráľovstva a postupom času aj celého sveta.

Značka Schweppes si naďalej svojich konzumentov získavala vďaka sofistikovaným a štýlovým reklamám, objavovaním nových príchutí a neskôr aj vďaka úspešným kampaniam. Tak sa Schweppes stal originálnym a prémiovým nápojom s dlhoročným dedičstvom, ktorý šumí od otvorenia až po moment, keď ho vypijete.

Dni sa skracujú a prichádza čas, kedy sa radšej zabalíte do deky a vychutnáte si teplo domova. Zima je tiež obdobím večierkov a rodinných stretnutí. Osviežte si tieto chvíle s nadčasovou legendou Schweppes. Tento nápoj bol prvým z ochutených limonád na svete, čo zaručuje nielen výbornú chuť, ale aj tradičnú a časom overenú kvalitu. Je výbornou súčasťou kokteilov, ale aj samotný priamo z fľaše. Schweppes si môžete vychutnať hneď v niekoľkých príchutiach.

 Hrejivý zázvor

 Viete si predstaviť lepší spôsob, ako uhasiť smäd počas chladnej zimy? Schweppes Ginger Ale je najlepšou kombináciou hrejivého zázvoru a osviežujúcich bubliniek. Šéfbarman pražského Bugsy’s Baru, Milan Zaleš, odporúča tráviť zimné večery v ruskom štýle a zahrievať sa koktejlom Moscow Mule: „Stačí vám vodka, Schweppes Ginger Ale, citrón a ľad. Pre koho je drink málo pikantný, môže pridať aj čerstvý zázvor. A keď to náhodou preženiete, druhý deň vám pomôže tradičný famózny drink z Anglicka. Pimm´s Cup. V ňom je zázvorová limonáda od Schweppes tiež super.“

 Pimm’s Cup  postup:    

Budete potrebovať: 

4cl Pimms No.1
šalátová uhorka
citrón
pomaranč
mäta
Schweppes Ginger Ale

Ako na to:

Pohár naplňte ľadom a kúskami uhorky a ovocia. Pridáme likér Pimms No.1 a dolejeme Schweppes Ginger Ale. Dozdobíme lístkom mäty.

 Horkosladký kompromis

 Chystáte rodinné stretnutie a rozmýšľate aký nápoj ponúknuť? Milujete Tonic, no pre niektorých členov rodiny je až príliš horký? Bitter Lemon je horký ako Tonic a príjemne sladký ako dobre namiešaná citronáda. Vytvára tak dokonalý kompromis, ktorý zabezpečí spokojnosť všetkých hostí. Túto príchuť priniesol Jacob Schweppes už v roku 1954! Bitter Lemon môžete podávať ako chutný nealko nápoj, alebo svieži alkoholický drink. „Doporučujem piť ho čistý, chladený s ľadom, s plátkom citróna alebo namiešať ho s ginom tak ako Tonic. Výborne sa tiež hodí k vodke. Ja mám veľmi rád drink Schweppes Bitter Love, ktorý pripravujeme v rámci Schweppes The Baru,“ doporučuje Milan Zaleš.

Vodka Bitter Lemon

Budete potrebovať:

50 ml vodky
Schweppes Bitter Lemon na doliatie
limetková kôra (na ozdobu)

 

Ako na to:

Nalejte vodku do pohára naplneného kockami ľadu. Dolejte Schweppes Bitter Lemon a dozdobte.

Prečo sú Schweppes nápoje tie najlepšie?

 Keby sa organizovala súťaž o najlepšie bublinky, Schweppes by bol najväčším favoritom. Na túto disciplínu je totiž expert. Jacob Schweppes v roku 1783 vynašiel spôsob, ako zachytiť bublinky a uzavrieť ich do fľaše tak, aby v nápoji vydržali. Neskôr, v 19. storočí, priniesol na trh prvé ochutené limonády- zázvorovú Ginger Ale a chininový Indian Tonic, ktoré spôsobili doslova revolúciu!

 

Viac na www.schweppes.sk