Nekonečné KOSENIE: Kam odpratať pokosenú TRÁVU? Možností je hneď NIEKOĽKO

Pre niekoho je to najmenej obľúbená aktivita v záhrade.

Pre niekoho je to najmenej obľúbená aktivita v záhrade. Ešte horšie ako kosenie však je neustále dumanie nad tým, kam, obzvlášť v prípade veľkého trávnika, pokosenú trávu umiestniť.

 

Zelená nástielka

Vrstva trávy by mala byť nízka, pretože pod hrubšou vrstvou by došlo k prehriatiu, zapareniu a hnilobe.

Čerstvo pokosená alebo zľahka uschnutá tráva sa hodí k rajčiakom na hriadky, ale aj do nádob. Pokosená hmota udrží povrch zeminy vlhký a zabráni rastu burín. Postupom času sa rozloží a pohnojí pôdu.

Príprava záhona

Pokosenú trávu môžete v menšom množstve zapracovať do pripravovaného záhona.

Na miesto, kde sa chystáte založiť nový zeleninový alebo okrasný záhon, navrstvite pokosenú trávu vo vyššej vrstve. Spoľahlivo vyčistí priestor a keď ju po niekoľkých týždňoch zhrabnete a miesto pod ňou zrýľujete, žiadna burinu tam už neporastie.

Na seno

Nie každá tráva je na kŕmenie vhodná. Vôbec sa nehodí na kŕmenie domácich zvierat, ak trávnik pravidelne hnojíte.

V minulosti sa pokosená tráva sušila pre hospodárske zvieratá, avšak dnes, keď už sa suší, tak skôr pre domácich miláčikov. Dlhšie steblá sú pre ne priam ideálne a uvítajú ju ako králiky, tak morčatá.

Do kompostu

Až po preschnutí môžete pokosenú trávu skompostovať, pričom vždy je lepšie zmiešať ju s ostatným záhradným odpadom, napríklad podrvenými konárikmi alebo s listami.

Pokosenú trávu môžete kompostovať spolu s ďalším organickým odpadom zo záhrady a z domácnosti a následne využívať na hnojenie pôdy. Pokosenú trávu, ktorú vysypete zo zberného koša kosačky, najlepšie do záhradného fúrika musíte pred ďalším použitím hlavne nechať preschnúť.

Smetná nádoba

Obce aj mestá začínajú vychádzať pri riešení tohto problému občanom v ústrety zakladaním kompostární. Aj tak sa, ale stále nájdu jedinci, ktorí sa trávy zbavujú nesprávne, často dokonca nezákonne.

V niektorých obciach a mestách sú zriaďované takzvané bioskládky alebo kompostárne, kam sa zváža bioodpad. Kto chce, môže ich za poplatok či zadarmo využívať. Pokiaľ nechcete odvážať trávu na bioskládku, prenajmite si smetiak na bioodpad, ktorý vám bude za poplatok pravidelne vyvážaný.

Na trávniku

Drobné odrezky trávy nevidieť a pomerne rýchlo sa začnú rozkladať a meniť na humus.

Pri extenzívnejšie pestovaných trávnikoch bez pravidelnej závlahy môžete nechať v lete pokosenú trávu na ploche. Poslúži ako ochrana proti nadmernému odparovaniu vody. Je tu však jedna podmienka – kúsky trávy musia mať dĺžku najviac 3 – 4 mm, vtedy ide o nastielanie trávnika.

Tekuté hnojivo

Z pokosenej trávy a burín ako je púpava – môžete pripraviť výživné hnojivo pre vaše rastliny. Jeho sila sa ukrýva v bohatom obsahu prvkov ako sú dusík, draslík a fosfor.

Do vyššej nádoby dajte na 1 kg trávy 10 litrov vody. Nádobu zakryte a postavte na slnko. Postupne bude dochádzať k jej kvaseniu. Zmes občas premiešajte. V závislosti od slnečných dní môže tento proces trvať aj niekoľko týždňov. Hnojivo ocenia predovšetkým rajčiaky, cukety či tekvice.

Zdroj: iZahradkar.sk