Siedme študentské vozidlo sa volá ŠKODA SLAVIA

Z modelu ŠKODA SCALA sa stala SLAVIA. Menom siedmeho študentského vozidla ŠKODA si študenti Stredného odborného učilišťa strojárenského pripomínajú 125. výročie založenia dnešnej spoločnosti ŠKODA AUTO. Václav Laurin a Václav Klement vtedy spoločne predávali svoje prvé vyvinuté bicykle pod obchodným názvom SLAVIA. Teraz ponesie toto meno kompaktný model značky ŠKODA v karosárskom variante spider. SCALA je vôbec po prvýkrát základom tohto projektu ŠKODA Akadémie, realizovaného každoročne už od roku 2014. Za tri týždne bude tento unikát, vyvinutý a vlastnoručne vyrobený študentmi učilišťa, predstavený verejnosti.

 

V poradí siedme študentské vozidlo ŠKODA sa volá ŠKODA SLAVIA. ŠKODA SCALA v emocionálnej karosárskej verzii spider je reminiscenciou počiatkov značky ŠKODA. V tomto roku, 125. výročia založenia spoločnosti, si študenti ŠKODA Akadémie pripomenuli svojim tradičným projektom študentského vozidla zrod českej automobilky. V roku 1895 začali obaja zakladatelia Václav Laurin a Václav Klement v Mladej Boleslavi najskôr s opravami bicyklov. Čoskoro začali navrhovať vlastné bicykle, ktoré od roku 1896 úspešne predávali pod značkou SLAVIA. Nové študentské vozidlo do života vracia jednu z legiend histórie firmy.

Historický názov sa skvele hodí k myšlienke študentov podniknúť s moderne strihaným modelom SCALA cestu do minulosti, do časov, kedy mali automobily otvorenú karosériu. Klasický spider je divoký a nespútaný. Vo svojej dôslednej otvorenosti sa ŠKODA nedrží bežných konvencií a symbolizuje slobodné myslenie a nonšalantnú bezstarostnosť mladej generácie. Vďaka absencii strechy ponúka SLAVIA mimoriadne intenzívny pôžitok z jazdy. Ďalšie cielené úpravy na karosérii dodávajú spideru ešte športovejší vzhľad, ako má emocionálne poňatá SCALA.

Tradícia projektu študentského vozidla ŠKODA siaha až do roku 2014. Študenti Stredného odborného učilišťa ŠKODA v Mladej Boleslavi môžu od tohto času každoročne naplánovať, vyvinúť a vlastnoručne postaviť zaujímavý koncept vozidla. Každý z týchto konceptov je dokladom kreativity a zapojenia dorastu značky ŠKODA. ŠKODA Storyboard ponúka portréty niekoľkých študentov, ktorí sa podieľali na tomto projekte a prehľad všetkých doterajších študentských vozidiel ŠKODA.

Súčasná ŠKODA Akadémia vznikla v roku 2013, kedy spojila vzdelávanie študentov a mladých zamestnancov a tiež ďalšie vzdelávanie zamestnancov a odborných pracovníkov. Na základe podpisu memoranda s Odbormi KOVO v roku 2014 o podpore odborného vzdelávania prebehla modernizácia výukových priestorov Stredného odborného učilišťa ŠKODA AUTO. V posledných rokoch investovala firma s podporou Odborov KOVO viac ako 300 miliónov českých korún do projektu modernizácie vzdelávania a vybavenia ŠKODA Akadémie.

Viete že…

SLAVIA bola pomenovaná podľa slovanského mena Slavia. Toto meno používa niekoľko známych športových klubov v Českej republike, napríklad čerstvý futbalový ligový majster Slavia Praha. Jej kapitán, Jan Bořil, sa na strednom odbornom učilišti ŠKODA vyučil.

Pôvodný význam slova Slavia je alegória Slovanstva v slovanskej mytológii. Vyskytuje sa v podobách Slavia, Slavie alebo Slávie.