Športové ambície rodičov a dieťaťa je potrebné kombinovať s primeraným oddychom

Vstávate denne o piatej ráno, aby boli vaše ratolesti o šiestej na tréningu? Popoludní celú tortúru opakujete a cez víkendy vyrážate na turnaje? Sledujete s napätím Olympiádu a veríte, že raz i váš potomok prinesie domov zlato? Snom nejedného rodiča je mať doma ďalšiu Petru Vlhovú. Odborníci sa zhodujú, že šport je zdravý, no je dôležité dohliadať, aby sa robil technicky správnevynaloženú tréningovú námahu vždy kompenzoval primeraný oddych. V hre je zdravie dieťaťa.

 

„Veľa závisí od stavby tela konkrétneho dieťaťa, najmä od stavu chrupaviek, väzov a svalov. Nadmerná záťaž môže najčastejšie spôsobovať úponové bolesti väzov a svalov a bolesti kĺbov,“ hovorí MUDr. Ján Pobeha z Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva UNLP Košice. Psychológovia hovoria aj o nežiadúcich psychických dopadoch.

Odborníci sa zhodujú, že šport je zdravý, no je potrebné dohliadnuť, aby sa robil technicky správne a vynaloženú tréningovú námahu vždy kompenzoval primeraný oddych. Ideálne je od začiatku svaly a kĺby nepreťažovať a vyvarovať sa zraneniam. Platí to dvojnásobne, keď sa objavia bolesti. Vtedy je potrebné poľaviť z tempa.Ak je prítomná bolesť, treba prestať na nejaký čas športovať alebo aspoň znížiť záťaž. Ak to nie je možné, užitočná je zmena športového zamerania,“ hovorí lekár Ján Pobeha. Striedanie rôznych športov a aktivít prináša zmenu a lepšie rozloženie záťaže na celý pohybový aparát, a tiež presun ťažiska záťaže na iné kĺby, prípadne svaly.

Najideálnejšie však je vyhnúť sa prvým problémom úplne. Ortopéd odporúča ako prevenciu, okrem dostatočného oddychu a času na regeneráciu, predovšetkým všestrannú pohybovú prípravu dieťaťa, správnu životosprávu a správne nastavený tréningový proces vrátane nácviku správnych pohybových stereotypov, rozcvičky a strečingu. A čo robiť, ak šport už bolí? V ambulantnej praxi je po vylúčení závažného poranenia a poškodenia najdôležitejšia výživová podporná liečba v podobe výživových doplnkov a rehabilitácie s lokálnou terapiou,“ dodáva MUDr. Pobeha. 

Nepodceňujte ani psychické príznaky. Podľa odborníkov môže ísť najčastejšie o nespavosť, alebo naopak zvýšenú únavu a potrebu spánku, či nechutenstvo. Problémy môžu nastať i v škole. Preťaženie sa môže prejaviť v podobe neschopnosti sústrediť sa, ťažkostí s pamäťou alebo straty záujmu o obľúbené aktivity.

Urobili ste všetko, no aj tak ste sa ocitli v situácii, keď musíte čeliť zdravotným problémom dieťaťa? Oporou vám môže byť i životné poistenie pre deti. Rizikové životné poistene umožňuje poistiť v rámci jednej zmluvy viaceo osôb a vybrať si k nemu aj vhodné poistenie detí v súlade s aktuálnou situáciou klienta a jeho rodiny, ako sú napríklad trvalé následky úrazu s progresívnym plnením, hospitalizácia, doba nevyhnutného liečenia úrazu alebo kritické choroby detí.

Ak sú v rodine malí športovci, môže sa obzvlášť hodiť prednostné MRI vyšetrenie či názor druhého lekára.

Zdroj: Daniela T.