Svieti vám kontrolka? Nepanikárte!

Zelené, oranžové, červené a niekedy aj modré. Kontrolky na palubnej doske nám hovoria, čo sa s autom deje. Niektoré sú menej významné, iné znamenajú ohrozenie, pre ktoré je potrebné okamžite zastaviť vozidlo. Ako sa v nich vyznať, keď sa rozsvietia? Nebojte sa, podľa jednoduchého systému sa ich naučíte ľahko čítať. Pri príležitosti dnešného Dňa paniky vám ŠKODA poradí,  ako im porozumieť a zbytočne nepanikáriť.

 

Pri moderných autách už, našťastie, nemusíte mať stále uši v „pohotovosti“ a počúvať, či všetko znie tak, ako má. Dnešné autá s vami komunikujú prostredníctvom malých ikoniek, ktorým hovoríme varovné kontrolky a má ich každý dôležitý systém, takže ani pri kontrole svietenia svetiel, či stierania stieračov nemusí vodič obiehať auto a kontrolovať stav. Varovné kontrolky v aute možno rozdeliť do troch farebných škál – červené, oranžové a zelené, resp. zelené a modré.

Prvé menované, červené, sú najdôležitejšie. „Červená kontrolka vždy signalizuje vážny problém, ktorý treba ihneď vyriešiť. Niekedy ide o akútne situácie, pri ktorých je lepšie auto okamžite zastaviť a privolať odborníka. Inak sa vystavíte riziku, že auto ostane nepojazdné, či dôjde k trvalému poškodeniu niektorého z dielov,“ upozorňuje Robert Hukel, vedúci popredajných služieb v ŠKODA AUTO Slovensko.

Oranžové signalizujú istý druh požiadavky, resp. potreby auta. Najčastejšie ide napríklad o doplnenie kvapaliny, dofúkanie pneumatiky, prípadne automobil upozorňuje na vychýlenie funkcie od normálu (napr. iný režim stabilizačného systému). „Aj oranžovým kontrolkám treba venovať náležitú pozornosť. Už len fakt, že nie je k dispozícii kvapalina do ostrekovačov, môže pri silne znečistenom čelnom skle výrazne zvýšiť riziko dopravnej nehody. Pokiaľ odignorujete kontrolku doplniť AdBlue a kvapalina sa minie, auto vám neumožní naštartovať motor, “ dopĺňa Robert Hukel. 

Zelené a modré kontrolky sú informačné a oznamujú vodičovi správy o chode automobilu a aktívnych funkciách (tempomat, svetlomety a podobne).

Aby ste sa v jednotlivých kontrolkách vyznali, ŠKODA pripravila zoznam najdôležitejších upozornení spolu s ich vysvetlivkami.

Zdroj: ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.