Tepelné čerpadlá – trh s nimi aj v budúcnosti bude zažívať boom

Tepelné čerpadlá boli v roku 2017 v Nemecku primárnym zdrojom tepla pre 43% obytných budov, ktoré v roku 2017 získali stavebné povolenie, čo z tepelných čerpadiel urobilo najčastejšie používaný zdroj tepla v novostavbách. Technická univerzita vo Viedni prišla v marci tohto roku so správou, že tepelné čerpadlá sú veľmi výhodné ako zdroj tepla v rámci diaľkového vykurovania budov, tj. modelu, ktorý je dnes bežný napr. vo Švajčiarsku. O tepelných čerpadlách teda budeme v blízkej budúcnosti počúva častejšie ako doteraz.

V čase, keď vyspelé európske krajiny zažívajú sklamanie z obnoviteľných zdrojov energie, ktoré nedokážu napĺňať pôvodné očakávania, pozornosť politickej reprezentácie sa uberá práve k tepelným čerpadlám, zdroju tepla ponúkajúceho stabilný výkon, nízke prevádzkové náklady a dlhú životnosť. Tepelné čerpadla sú čím ďalej častejšie využívané ako súčasť „fariem“ vykurujúcich veľké bytové domy či dokonca mestské štvrte, a to nielen v už spomínanom Rakúsku či Švajčiarsku, ale tiež napr. v Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii či škandinávskych krajinách.

Čím sú tepelné čerpadlá výnimočné?
Ako už bolo naznačené vyššie, veľkou výhodou tepelných čerpadiel je schopnosť dodávať stabilný objem tepla v priebehu celého roka, bez ohľadu na súčasné poveternostné podmienky, ktoré silne ovplyvňujú schopnosť výroby energií u veterných či solárnych elektrární.
Zároveň, tento zdroj tepla je možné inštalovať prakticky kdekoľvek, tj. bez špecifických požiadaviek na reliéf okolitej krajiny, svetovú stranu a pod. Tepelné čerpadlá sa zároveň vyznačujú dlhou životnosťou. Skúsenosti zo Švédska, kde majú tepelné čerpadlá dlhú tradíciu, ukazujú, že aj zariadenia určené pre rezidenčný trh môžu fungovať viac ako 20 rokov, u súčasných moderných jednotiek možno pritom očakávať životnosť dlhšia (toto má samozrejme niekoľko podmienok, či už ide o pravidelnú údržbu, správne dimenzovaný výkon čerpadla a pod.).

Možnosti využitia tepelných čerpadiel vždy konzultujte s preverenými predajcami
Ak teda teraz riešite otázku aký zdroj tepla si zaobstarať pre vašu nehnuteľnosť, určite sa zaujímajte o výhody tepelných čerpadiel vo vašom konkrétnom prípade. Svoj zámer však konzultujte s odborníkom, ktorý má v tomto obore dlhoročné skúsenosti a zároveň má v ponuke viac typov tepelných čerpadiel, napr. zem / voda, voda / voda, vzduch / voda, vzduch / vzduch. Každý typ tepelného čerpadla má špecifické vlastnosti a je vhodný pre iný typ nehnuteľností.