TOYOTA GT86 SHOOTING BRAKE – konkurencia pre Ferrari FF?

Toyota 86 Shooting Brake Concept

Spoločnosť Toyota Australia odhalila celosvetovú novinku. Je ňou nový atraktívny koncept „Shooting Brake“, odvodený od športového modelu GT86.

Ide samozrejme o celkom inú cenovú aj výkonnostnú kategóriu ako Ferrari FF (výkon: 660 koní, max. rýchlosť: 335 km/h, zrýchlenie 0 – 100 km/h: 3,7 s, cena: 337 000 eur), ale podobnosti v dizajne by hádam nevidel iba slepý.

Za návrhom a vývojom prototypu stál tím konštrukčných dizajnérov zo spoločnosti Toyota Australia. Ručné zostavenie vozidla však už prebehlo v Japonsku pod dohľadom globálnej divízie športových vozidiel.

Koncept Shooting Brake, ktorý vďaka praktickejším výklopným dverám batožinového priestoru zvyšuje úžitkovú hodnotu športového kupé, odhalil v celosvetovej premiére Tecuja Tada, hlavný konštruktér modelu Toyota GT86.

Podmanivý dizajn tohto štvormiestneho kupé, ktoré ponúka viac miesta v oblasti hlavy

Toyota 86 Shooting Brake Concept
Toyota 86 Shooting Brake Concept

a väčší batožinový priestor, pritom však zachováva štíhly a športový charakter kupé, ako aj ostré jazdné schopnosti a prvotriednu odozvu. Koncept Shooting Brake je elegantnou alternatívou pre páry vyznávajúce aktívny životný štýl, alebo je vhodné ako druhé vozidlo pre rodiny, ktoré sa chcú odlíšiť. Automobil sa rovnako dobre hodí na víkendové výlety aj na jazdu po okruhoch a predstavuje voľbu rozumu i srdca.

Tecuja Tada uviedol, že tento projekt sa rozhodol podporiť, keď počas návštevy Austrálie v novembri 2014 zbadal hlinený model vyhotovený v mierke 1 : 4. „Model ma tak veľmi nadchol, že som poveril výrobných majstrov „takumi“, aby spracovali prototyp a ručne vyrobili koncepčný model Shooting Brake na základe návrhu z Austrálie,“ komentoval Tada a doplnil: „Koncepčný model predstavuje plne funkčné vozidlo schopné jazdy, ktoré už preverilo svoje kvality na testovacích okruhoch spoločnosti Toyota. Príjemne vyvážené a priame riadenie modelu GT86 je zárukou toho, že si toto vozidlo zachováva mimoriadny pôžitok z jazdy v kupé s o niečo neutrálnejšou spätnou väzbou v úzkych zákrutách na obľúbených trasách svojho majiteľa.“

Tecuja Tada uviedol, že Toyota chce vyhodnotiť reakcie verejnosti na tento koncept, napriek tomu, že vznikol len ako interná dizajnérska štúdia bez konkrétnych plánov na výrobu. „Nikdy nehovoríme nikdy a ja osobne by som výrobu tohto konceptu veľmi uvítal. Je to však v prvom rade koncept, ktorý demonštruje nadšenie Toyoty pre vozidlá prinášajúce potešenie za volantom,“ uzatvára Tada.

Text: Martin Benkovič, foto: archív LPM

Toyota 86 Shooting Brake Concept
Toyota 86 Shooting Brake Concept