Zlaté pravidlo 3P pre našu imunitu: pohyb, pestrosť a probiotiká, teda živé kultúry

Za uplynulý rok sme všetci začali používať viac dezinfekciu, umývať si ruky, prestali sme si ruky podávať, držíme si od ostatných odstup. A naopak, nemohli sme sa venovať našim obľúbeným športom. Snáď budeme mať šťastie a pandémia poľaví. Čo z minulého roka v nás ale zostáva? Ako nás pandémia zmenila? Ktoré zvyky si udržať a naopak, na ktoré rýchlo zabudnúť? Pýtame sa Doc. RNDr. Viktora Bielika, PhD., športového fyziológa a vedca.

 

Pravidlo 3R už po tomto roku všetci poznáme, aké sú zlaté pravidlá pre udržanie dobrej imunity?
Telesný POHYB, PESTRÁ strava a PROBIOTICKÉ kultúry.

Čo by sme mali dodržiavať aj potom, čo pandémia poľaví?
V prvom rade je dôležité vedieť si zorganizovať čas. Ak zvládneme rozvrhnúť deň respektíve 24 hodín na plnohodnotný spánok, ohraničenie práce, zabezpečenie a konzumáciu pestrej stravy, telesný pohyb a trávenie voľného času s rodinou, potom znížime účinok stresu, hlavného protivníka našej imunity.

Čo by sme naopak mali, hneď ako to pôjde, opustiť?
Čo najrýchlejšie by sme mali znížiť závislosť na digitálnom svete. Nemyslím len sociálne siete a snažiť sa uprednostniť osobný kontakt, či už pracovný alebo voľnočasový.

Čo dezinfekcia, ktorá je teraz naším stálym spoločníkom? Nemôže jej príliš časté používanie ublížiť?
Farmárske deti majú lepšiu imunitu a sterilita imunitu znižuje. Avšak spresnenie odporúčaní by som ponechal hygienikom a epidemiológom.

Základom pre zdravé zažívanie je samozrejme pestrosť, ale v poslednom čase sa veľa hovorí o superpotravinách. Existuje také jedlo, ktoré obsahuje vysoké množstvo vitamínov, minerálnych látok a všeobecne je veľmi prospešné?
Pre mňa je superpotravinou jedlo dostupné pre každého, s vysokou nutričnou hodnotou, bez chemických prísad, stabilizátorov a umelých dochucovadiel. Jednou z nich sú kyslomliečne produkty obsahujúce okrem bielkovín a vápnika aj prebiotiká, probiotiká a postbiotiká.

A nebolo by teda lepšie živiť sa „amarounami“ alebo výživovými doplnkami?
Človek potrebuje komplexný príjem výživných látok. Z tých prírodných dokáže organizmus  využiť viac. Platí to obzvlášť ak na živiny pôsobia baktérie ako napr. v kváskovom chlebe alebo v kyslomliečnych produktoch.

Čím si teda imunitu kazíme?
Imunita má rada telesne aj duševne aktívnych ľudí. Priemyselne upravovaná strava, nedostatok spánku, naháňanie sa za časom v práci, pitie alkoholu, prejedanie sa a polihovanie sú všetko faktory, ktoré nám ju kazia.

Starajte sa o svoju imunitu s Actimelom
Naše zdravie je teraz súčasťou zdravia celej rodiny, celej komunity. A základom našej obranyschopnosti je zdravý črevný mikrobióm.

Športový fyziológ Doc. RNDr. Viktor Bielik, PhD. tvrdí, že: „kyslé prostredie v žalúdku síce je nevyhnutné na trávenie bielkovín, to však neznamená, že zabije akýkoľvek život vrátane prospešných baktérií. V zdravom organizme sú baktérie mliečneho kvasenie dokonca súčasťou ochrannej vrstvy žalúdka.  Vďaka konzumácii jogurtov (probiotiká) a pestrej stravy (prebiotiká) ich vieme znásobiť. Črevný mikrobióm je základným stavebným kameňom imunity a má rád zdravý životný štýl, teda pohyb, dobrú stravu. Tiež ocení, keď si nepustíte do života zbytočný stres, ale sa obklopíte tými, ktorých milujete. A potom už pridajte len kúsok starostlivosti navyše – v zime si strážte predovšetkým dostatok vitamínov D a C, ktoré sú v otázkach imunity zásadné, a doprajte si konzumáciu potravín obsahujúce probiotiká.“

V jednej fľaštičke Actimelu je ukrytých 20 miliárd živých kultúr L. Casei Danone. Obsahuje živé kultúry mikroorganizmov a súčasne telu dodá vitamín B6 a jednu tretinu odporúčanej dennej dávky vitamínu D, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému. Malá zmena pri raňajkách môže podporiť váš imunitný systém.

A ďalšie dva dôvody, prečo siahnuť po malej fľaštičke: Actimel pre deti pobaví novými postavičkami a mamičky poteší, že vydrží celých 6 hodín mimo chladničky. Sviežou novinkou je tak Actimel s pridaným vitamínom C. Dostupný je v troch príchutiach – čučoriedka s černicou, višňa s acerolou a granátové jablko s čučoriedkou.

Zdroj: Nikol M.