Zväčšená prostata – častá téma u mužov

Trápi vás časté nočné vstávanie a močenie, nepokojný spánok, strata vitality aj sexuálneho apetítu? Problémy s prostatou riešia už muži nad 40 rokov, podľa odhadov lekárov trápia až polovicu mužov pred päťdesiatkou. Viac ako polovica týchto mužov problémy celkom prehliada. Následné problémy môžu naozaj veľmi znepríjemniť život. Pomoc pritom môže byť doslova na dosah ruky. Stačí predovšetkým zmeniť stravovacie návyky a siahnuť po správnom prípravku. V každom prípade je nutné pri väčších ťažkostiach s prostatou navštíviť odborného lekára.

Zväčšená prostata spôsobuje hlavne problémy s močením, najčastejšie v podobe nepríjemne častého močenia. Zdravý muž by mal v noci chodiť na toaletu minimálne a cez deň asi štyrikrát až päťkrát. Aspoň pri štandardnom príjme tekutín. Problémy s prostatou sa obvykle začínajú práve častou návštevou toalety v noci. Pritom čas močenia je dlhší, je nutné viac tlačiť a močiť opakovane. Prúd moču je užší a pritom stále pretrváva pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Práve toto sú prvotné príznaky, ktoré signalizujú, že niečo nie je v našom tele v poriadku.

Veľmi záleží na tom, či si týchto zmien muž včas všimne a začne s tým niečo robiť. Podľa urológov existujú pritom dva druhy mužov –  jedni navštívia lekára, aj keď to nie je až tak nutné. Naopak, druhá skupina mužov si problém s prostatou vôbec nepripúšťa a nelieči sa. Zo zdravotného hľadiska sa im to však môže nepríjemne vypomstiť.

Veľa mužov má strach, že bude mať prostata vplyv na ich sexuálny život. Chyba lávky. Na erekciu totiž zmeny prostaty našťastie negatívny vplyv nemajú. Na druhú stranu ale problémy s močením môžu znižovať kvalitu sexuálneho života. Predovšetkým v zmysle straty záujmu o partnera. A potom, prostata síce nevytvára hormón testosterón, takže na sexuálny apetít nemá vplyv, ale zväčšovanie prostaty môže mať vplyv na zmenšenie objemu ejakulátu.

A ako predchádzať problémom s prostatou? Dôležité je pravidelne močiť, snažiť sa nezadržovať moč a venovať sa pravidelne sexuálnej aktivite. A čoho sa vyvarovať? Predovšetkým koreneným jedlám, alkoholu a káve.

Zdroj: Katarína B.