Ako pripraviť chutné jedlo na grile?

Letné grilovanie je skvelý spôsob ako vniesť do fádnej celoročnej prípravy jedál za sporákom trošku originality a netypickú chuť. Opustíme tak známe miesto v kuchyni a priestor dostáva záhrada, terasa či balkón. Vyhnite sa nesprávnym postupom a grilujte zdravo.

 

Pred tým než začnete

Základom je dobre vyhriata grilovacia plocha. Asi ťažko by ste pripravili chutný steak ak tento postup nedodržíte. Pokiaľ grilujete pomocou brikiet či dreveného uhlia, nechajte ich poriadne rozohriať. Správny čas nastal ak začnú ich okraje pomaly popolavieť a uhlie je rozpálene do červena a netvorí sa plameň. Nad správne rozohriatym grilom by ste mali udržať ruku približne 5 sekúnd.

Všetko čo idete grilovať vyberte v predstihu z chladničky a nechajte pred prípravou odstáť minimálne pol hodinu. Mäso či ryby tak nedostanú taký teplotný šok a ostanú jemné a rovnomerne prepečené.
Pri porciovaní mäsa vyberajte menej prerastené a chudšie kúsky.

 

Grilovačka v plnom prúde

Mäso pred grilovaním potrite napríklad olivovým olejom pomocou pierka. Avšak s mierou, pretože pri veľkom množstve by vám kvapkajúci olej príliš gril rozžeravil. Preto ak grilujete na drevenom uhlí, snažte sa pokladať potraviny už s čo najmenej tuku a oleja, ktorý by zbytočne gril „rozbesnil“ a začal tak uvoľňovať karcinogénne látky.

Z tohto dôvodu je preto vhodnejšie použiť napríklad plynový gril. Ak namietate, že stratíte tak typickú dymovú vôňu, máme pre vás originálny tip. Moderné plynové grily sú vybavené tzv. Aromaz systémom, čo je v podstate nádoba umiestnená pod roštom, do ktorej nalejete napríklad víno, pivo či korenie. Odparovaním sa do jedla uvoľňuje vôňa použitej suroviny a vy získate dačo, čo si na sporáku a drevenom uhlí neužijete.

Ďalšou možnosťou je, že namočené vetvičky borovicového alebo višňového dreva položíte na rošt vedľa pokrmu, čím sa ich aróma naň prenesie. Opäť tak získate zaujímavú netypickú príchuť.

Dávajte pozor aby neprišlo do kontaktu surové mäso s upečeným. Takisto používajte odlišný príbor a grilovacie pomôcky na surové a prepečené mäso, aby sa prípadné choroboplodné zárodky nepreniesli.

 

Grilovačka skončila

Nezabudnite dobre vyčistiť rošt, na ktorom ostali usadeniny. Pôjde to jednoduchšie ak to stihnete ešte pokým je teplý. Použite však prostriedky na to určené, najlepšie špeciálne na gril. Určite sa vyhnite saponátu, ktorým by ste odstránili z roštu získanú patinu z predošlých príprav.

Gril nenechávajte zbytočne vystavený vonkajším podmienkam, kedy by mohol vplyvom dažďa začať hrdzavieť. Ak nemáte inú možnosť, prikryte ho krytom alebo igelitom.

Brikety a uhlie nechajte dohorieť, plynovú nádobu odpojte, elektrický kábel vytiahnite zo zásuvky.

Tip: skúste chutné syry
Na chvíľu zabudnite na slaninu a klobásky a pripravte si dačo čo vás tak „neodpáli“. Skúste jeden z receptov na grilovaný hermelín.

 

Grilovaný hermelín s pikantnými hruškami a orechmi

4 ks hermelínu Kráľovská grilovačka
1 lyžica medu
lyžice čerstvo drveného korenia
40 g nahrubo pokrájaných orechov
lyžica oleja

Pikantné hrušky
500 g hrušiek olúpaných a bez jadrovníka
5 klinčekov
20 g zázvoru
lyžička soli
1 strúčik cesnaku
kúsok škorice
1/2 šálky bieleho a 1/4 šálky hnedého cukru
½ šálky octu
1 malá čili paprička

Na dokončenie
50 g polničky alebo rukoly

Postup:
1. Cesnak ošúpeme a jemne pokrájame. Hrušky pokrájame na dieliky. Zázvor olúpeme a nastrúhame.

2. Do rajnice nalejeme 100 ml vody, pridáme cukor, ocot, soľ a privedieme k varu. Primiešame cesnak, šťavu zo zázvoru a jemne pokrájanú papričku. Pridáme hrušky, korenie a dusíme pri miernej teplote, kým hrušky nezmäknú.

3. Orechy zľahka opečieme na oleji dozlatista. Syry potrieme zľahka medom, posypeme korením, orechmi a zabalíme do alobalu. Posadíme na gril a grilujeme podľa návodu na obale. Na taniere rozdelíme hrušky, doplníme ich listy polničky a pridáme grilovaný syr.

Doba prípravy: asi 50 minút

Zdroj: Lujza B.