AKO SA VRAK KLASICKÉHO FORDU MUSTANG MENÍ NA NETRADIČNÉ HODINKY

Mohol by to byť krásny valentínsky darček pre automobilového fanúšika – náramkové hodinky ručne vyrobené zo súčiastok klasického Fordu Mustang.

Za nápadom stojí Christian Mygh a Jonathan Kamstrup. Spoločne hľadajú na vrakoviskách po celom svete vhodné autá. Z každého z nich potom vyrobia stovky unikátnych náramkových hodiniek, ktoré se predávajú za dostupné ceny približne od 1 200 eur.

Skutočným nadšencom vyrobí dánska značka REC Watches nové hodinky napríklad aj z dielov, ktoré poskytnú sami. Jedným takým zákazníkom je majster sveta v driftovaní Vaughn Gittin Jr., ktorý nosí hodinky vyrobené z častí karbónovej karosérie svojho sedemstokoňového špeciálu Ford Mustang RTR.

Väčšina ľudí by v tom videla len hromadu šrotu, pozostatky Mustangu. My vidíme niečo celkom iného – dušu vozidla a príbeh, ktorý je treba rozprávať,“ povedal spoluzakladateľ Mygh. „Neničím Mustangy. Vraciam Mustangom, ktoré sa už nedajú opraviť, život vo forme hodiniek.“ Aby bolo naozaj čo rozprávať, ľudia z REC Watches poctivo vystopujú históriu každého „darcovského“ vozidla. Hovoria s predošlými majiteľmi, zbierajú ich rozprávania a obrázky z minulosti vozidla a vytvoría z nich video.

Každé hotové hodinky nesú identifikačné číslo vozidla, rok jeho výroby a odkazy na design klasického Mustangu. Ukazovateľ stavu batérie vyzerá ako palivomer a ručičky aj ciferník odkazujú na prístrojový štít legendárneho modelu. Pri jednej ceste do Švédska objavil tím poklad v podobe raritného Mustangu z roku 1966 v čiernom odtieni Raven. Poslúžil ako základ limitovanej edície 250 hodiniek P51-04.

Mustang bol pomenovaný po bojovom lietadle z druhej svetovej vojny. Predávať sa začal v roku 1964 a vďaka radikálnemu vzhľadu a agresívnej dynamike sa okamžite stal legendou. Jeho hviezdne postavenie upevnilo účinkovanie v akčnom krimi „Bullittov prípad“ (Bullitt, 1968) so Steve McQueenom v hlavnej úlohe. Mustang figuroval taktiež v množstve ďalších filmov, seriálov aj piesní. Súčasný Ford Mustang nadväzuje na odkaz svojich predchodcov.