Ako si rýchlo a lacno zariadiť dielňu pre domáceho majstra?

foto: Fuss Sergey/Shutterstock.com

Patríte medzi domácich majstrov a vaše hobby si už vyžaduje oveľa viac ako pracovný kútik a kufrík s náradím? Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

 

Poradíme vám, ako si zariadiť dielňu, v ktorej budete môcť tvoriť praktické aj umelecké diela.

Nájdite to správne miesto

Dielňu si môžete zariadiť v garáži, v pivnici alebo v záhradnom domčeku. Pokiaľ sa venujete výrobe drobností ako sú šperky či drobné doplnky do domácnosti, môže stačiť aj jedna miestnosť v dome. Na začiatku je teda dôležité zvážiť, či môže byť dielna v dome, alebo je vhodnejšie situovať ju mimo domu. V niektorých prípadoch je voľba jasná, napríklad pri stolárskej , klampiarskej alebo inej výrobe, ktorá je zdrojom hluku aj nečistôt.

foto: www.majster-regal.sk

 

Regály, police a úložné boxy

Pre efektívnu a bezpečnú prácu je nevyhnutný poriadok, v dielni to platí dvojnásobne. Náradie, nástroje, materiál a všetko čo potrebujete na svoje majstrovanie musí mať predsa svoje miesto. V miestnosti by preto nemali chýbať police, regály, a špeciálne pevné úložné boxy a úložné systémy ako je napríklad nástenný systém.

Skôr ako sa pustíte do zariaďovania premyslite si, čo všetko potrebujete do dielne umiestniť, aký veľký pracovný priestor potrebujete a či využijete viac skrinky alebo regály. Regál alebo police môžu siahať od podlahy až po strop, získate tak maximum úložného priestoru na minimálnej ploche.

Kvalitný stôl a osvetlenie

Nech už v dielni vyrobíte čokoľvek, budete potrebovať kvalitný a priestranný pracovný stôl. Vybrať si môžete samostatný pracovný stôl, alebo nábytok do dielne s pracovnou doskou. V každom prípade dbajte na to, aby ste mali okolo stola dostatok voľného priestoru na pohyb. Nemenej dôležité je aj dobré osvetlenie. Okrem centrálneho svetla osvetľujúceho celú miestnosť myslite predovšetkým na dostatočné osvetlenie pracovného stola alebo dosky. Okrem statického určite oceníte aj prenosné svietidlo.

V takto zariadenej dielni vám potom pôjde práca doslova od ruky.

Zdroj: ML