Najhlavnejšie parametre, na ktoré pozerať pri výbere poľovníckej termovízie

Termovízia dokáže byť užitočnou súčasťou výbavy každého poľovníka. Ako si ale správne vybrať z tej rôznorodej ponuky na trhu? Aj keď výber je značne individuálny, skúsime vám pomôcť aspoň tak, že vám prezradíme základné parametre, ktoré by ste si pri výbere novej termovízie mali všímať ako prvé.

 

Rozlíšenie senzora a vzdialenosť pixelov

Bez ohľadu na to, či hľadáte ideálnu termovíziu InfiRay, alebo porovnávate modely viacerých značiek, zrejme prvé parametre, ktoré treba vziať do úvahy, sú rozlíšenie tepelného senzora a vzdialenosť pixelov medzi sebou. Čím väčšie je toto rozlíšenie a čím menšia vzdialenosť pixelov, tým bude obraz detailnejší.

A aké hodnoty týchto dvoch parametrov sú ideálne? Záleží od vašich individuálnych požiadaviek, preto najlepšie urobíte, ak si od predajcu vyžiadate náhľady obrázkov z rôznych termovízií, aby ste vedeli, ktoré modely vám budú kvalitou obrazu vyhovovať.

 

Rozsah detekcie

Veľký vplyv na používanie termovízie má aj rozsah detekcie. Tu sú taktiež veľké rozdiely a to aj v rámci jedného výrobcu. Napríklad najlacnejšia termovízia HIKMICRO má rozsah detekcie len niečo nad 200 m, zatiaľ čo špičkové modely tohto výrobcu ponúkajú detekciu až do 3 000 m. Vyberajte si logicky podľa toho, na akú vzdialenosť zvyknete zver pozorovať.

 

Zväčšenie 

Obzvlášť pri výbere termovízie pre pozorovania na väčšiu vzdialenosť netreba zabudnúť na zväčšenie obrazu. A tiež na to, že čím viac si obraz v termovízii zväčšíte, tým viac to (negatívne) ovplyvní kvalitu obrazu.

Ak teda chcete využívať väčšie zväčšenie, musí byť termovízia schopná ho nielen dosiahnuť, ale zároveň aj mať dostatočné rozlíšenie na to, aby bol výsledný obraz použiteľný aj pri takomto zväčšení. Aj v tomto prípade vám môžu pri výbere pomôcť náhľady obrázkov.

Samozrejme, sú tu aj ďalšie parametre, ktorými sa jednotlivé termovízie od seba líšia. Avšak v prípade, že si ujasníte svoje požiadavky v rámci tých vyššie uvedených, výrazne vás to posunie bližšie k výberu termovízie ideálnej pre vás.

Zdroj: Marek L.
Autor foto: Dmitri / Stock.adobe.com